| anc29022 a întrebat:

Bunaaa! Acum cateva luni am fost gasit cu scolioza(in s: dextro-convexa toracala si dextro-concava lombara), am facut kinetoterapie 10 zile(de cand am terminat fac exercițiile zilnic acasa), iar dna doctor a spus ca ar trebui sa port un corset hessing (incerc sa il port 2-3h momentan, am inceput cu jumatate de ora si am crescut treptatlaughing. Intrebările sunt:
1. daca ma doare partea "toracala" cand il port înseamnă ca se îndreaptă coloana?
2. cam cat timp ar dura acest "tratament"?
3. dupa ce imi dau corsetul jos ma cam doare toata coloana si putin umerii, este ok?
As fi recunoscător daca ar raspunde cineva care a trecut prin asta sau a avut cunoștințe cu această problemă (ori poate dau chiar peste un medic, kinetoterapeut, ceva).
Mulțumesc mult pentru timpul acordat! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Niciodată nu se vinde scolioza, dar urmează sfaturile doamnei doctor, stai 30 de minute dreapta la perete, nu sta cocoșata, fruntea in sus, burta înainte, respira profund, cum se schimba vremea cum vei simți niște dureri e normal, vezi si de spondiloza cervicala, nu ridica greutăți, repet mereu drept si in fata telefonului