| anonim_4396 a întrebat:

Am scolioza de un an si ceva.(nu-mi dadeam seama) dar in ultimele luni a inceput sa se simta mai bine. daca doctorul imi recomanda corset,dar eu nu o sa il port si o sa fac doar exercitiile medicale, se intampla ceva? M-as gandi pe langa exercitii, la alte sporturi, cum ar fi inotul sau karate, sau tractiuni, am auzit ca ajuta. orice numai sa nu port corsetul ala, sau sa il port dar nu toata ziua, doar cand nu sunt la scoala. nu stiu. Voi ce credeti? Am o fata in clasa care ea nu i-a dat importanta pana cand i s-au dat umerii in fata, eu nu-i am inca in fata (cred).Ei nu i-a recomandat corset, eu daca nu ii am da-ti in fata o sa imi recomande? M-a intrebat unde ma doare si a zis ca pe acolo o doare si pe ea, si cica nu simte nicio diferenta la exercitii, doar ca nu o mai doare spatele. Eu am fost acum cateva zile la medic, m-a pus sa imi dau tricoul jos si mi-a apasat pe coloana. A zis ca ar fi un pic lombara, dar el zice ca n -as avea, si ca durerile mai sunt si de la creste, si cica nici pozitie de scolioza n as avea. Dar eu simt durerea numai in partea aia, nu prea am echilibru, si cand merg o mai iau si in partea dreapta ( simt piciorul drept mai scurt, nu stiu daca e din nastere si acum il simt mai scurt din cauza lipsei echilibrului sau acum a inceput sa se lungeasca celalalt si sa fie o diferenta.) Si din clasa a 8-a tin un umar mai jos ca celalalt (cu un pic) Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Spui ca ai scolioza si undeva mai jos spui ca nu ai. Faci ce tratament iti prescrie medicul. Corset, exercitii... faci strict ce iti da pana ti se intaresc muschi. Nu faci alte exercitii ca iti strici sanatatea. Incearca sa stai cat mai drept. Daca ai un picior mai scurt si unul mai lung nu este diferenta mai mare de cativa milimetrii. Ai impresia ca o iei intr-o parte datorita coloanei curbate, care face sa ai impresia ca ai un picior mai scurt si unul mai lung.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Mai jos am zis ca medicul zice asta. Eu sunt de parerea asta. Eu nu vreau sa port corset.

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai esti tu de parere pentru ca tu ai studii medicale. Schimba medicul, du-te la altul si vezi ce iti zice. Daca medicul va recomanda corset va trebui sa il porti daca tii la sanatatea ta, altfel risti sa ajungi sa nu te mai misti de la scolioza.