| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa :'( Ajutooor! Am 18 ani,si am bubatul,varicela,sau ce o fi :'( Am bubite cu lichid incolor,care au inceput sa se sparga sad Ma dor sad Au iesit pe fata, pe piept si pe spate :'( Ieri dimineata mi-au aparut primele bubite :'(
Ce trebuie si ce nu trebuie sa fac? Pot face baie/dus (precizez ca ieri am facut de 3 ori ca nu mai suportam )?
In cat timp trece?
Orice sfat va rooog :'( :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă bubiţele arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagios/contagioasă şi NU ai voie să ieşi în comunitate ( să mergi afară ).

Mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.
Dar poate dura chiar şi 3-4 săptămâni, depinde de fiecare organism...

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagios/contagioasă şi NU ai voie să mergi afară.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Dacă nu te scarpini, NU rămân semne.

Iar înainte de a merge afară/în comunitate TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate!

| LoveBlueSky a răspuns:

Salut!

Cred ca este vorba de varicela din moment ce sunt bubite cu lichid.Am avut si eu cand eram mai mica si o saptamana a trebuit sa stau in casa.
Preferabil sa nu iesi afara din casa deoarece cred ca se fac mai multe.
Nu le sparge si nici nu le deranja pentru ca iti poate ramane semn.
Incearca sa nu faci dusuri prea dese.Ti-as recomanda sa le mai raresti.
Ai grija cum dormi, astfel incat sa nu se sparga.Cred ca dureaza maxim 2 saptamani.
Incearca sa te dai cu crema sau cu ceva pudra speciala recomandata de doctor ca sa se usuce.Eu cu ceva pudra ma dadeam.
Ar fi bine, totusi sa iti vizitezi doctorul de familie deoarece el stie mai bine, in caz de ceva.
Oricum e bine ca ai facut varicela.Bine ca ai facut la 18 ani si nu la 30. O singura data in viata ai varicela si nu e periculoasa deloc.Din cauza ca ai facut varicela, inseamna ca ai un organism puternic.
Iti doresc insanatosire grabnica!

| shurubeluuuu a răspuns:

Alta intrebare :'( De ce ma doooor? Nu pot sa misc muschii fetei, ca ma doare :'( Deja nu mai suport! Nu pot sa dorm deloc :'( Am si in cap, si nu pot sta cu capul pe perina :'( Cat timp o sa dureze cosmarul asta?

| rockbaby a răspuns:

Buna! In primul rand incearca sa nu mai faci asa multe dusuri si mai ales nu pe cap pentru ca pot aparea complicatii(riscul aparitiei complicatiilor creste cu cat faci varicela mai tarziu) de recomandat este sa stai in casa chiar daca afara e cald.Incearca sa iei vitamina c, sa te hidratezi mai ales daca ai febra si pentru mancarimi iti recomand mixtura mentolata se gaseste la farmacie si e foarte buna plus ca le usuca mai repede.A da si incearca sa nu te scarpini sau sa te freci de perna sau de ceva pentru ca s-ar putea sa iti ramana urme. Sper sa iti fie de folos

| ruli123 a răspuns:

Pai sunt destul de sigura ca ai varicela... Uite aici tratamentul de pe un site:Tratament
izolarea la domiciliu 7-14 zile, pana la momentul disparitiei veziculelor si a crustelor
regim alimentar normal, cu hidratare crescuta cu ceaiuri, apa, supe, sucuri naturale de fructe
in caz de febra se administreaza ibuprofen, paracetamol, algocalmin
se interzice efectuarea baii pana la caderea crustelor
se indica taierea unghiilor, pentru a se preveni scarpinatul
in caz de prurit (mancarimi) se pot administra antihistaminice (Aerius, Claritin, Zyrtec ) si local se administreaza lotiuni calmante mentolate si cu calamina
se poate face tratament cu Aciclovir, dar numai la indicatia medicului
in cazul suprainfectarii veziculelor se administreaza antibiotice si unguente cu antibiotice
formele grave de varicela se interneaza in spital
Daca vrei sa vezi si diagnosticul sau simptomele intra aici http://medlive.hotnews.ro/......enire.html
Daca nu e asta ar trebui sa te duci la un doctor sa vezi ce ai patit :)) SUCCES!