| Alexia16ale a întrebat:

Bunaaa,vine vara si stiti cum este ca ne dorim o silueta frumoasa ca si fete si am si eu nevoie sa slabesc jn jur de 10 kg pana la vara in aceste 2 luni, m-am informat si am inteles ca daca am la finalul saptamanii 7700 de calorii pe toata saptamana voi slabi un 1 kg aproximativ, as vrea de maine de cand incep aceasta dieta sa ma las de dulciuri.sucuri.paine alba, de obicei fac exerciții 20-30 de minute pe zi si merg si la alergat de dimineata o ora, mi am cumparat si un cantar care sa am ajute pentru a cantarii mancarea.Am 15 ani 1.60 si 60 de kg. Daca ma puteti ajuta cu niște sfaturi sau cei/cele ce au slabit? am vrut sa incerc si postul cu apa de 3 zile doar apa pentru organism si pentru pierderea greutății

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa sport, foarte mult sport, alearga 1 ora pe zi si dai jos 3-4 kg pe luna.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti sugerez sa mananci portii mai mici dar consistente.De exemplu, pentru micul dejun ia in calcul fulgii de ovaz integrali simpli (fara zahar, fructe etc. e vreo 3 lei un pachet la Lidl), fie sub forma de terci sau poate niste clatite, e foarte consistent si sanatos.Pentru snacks alege seminte si fructe oleaginoase, fiindca adesea cand ai pofte, cravings cum li se zice, acestea le vor potoli, mai ales cand e vorba de dulce.Plus ca sunt super sanatoase.Atentie ca astea au un numari ridicat de calorii, 10-20 de grame pe zi e ok.Tu vrei (sau asa ar trebui) sa tai din caloriile nesanatoase, alea goale, nu din cele benefice pe termen lung.

De citit daca n-ai facut-o deja, pentru ca scrie acolo ca tu ai nevoie, in functie de varsta si stil de viata, de 1800-2000 calorii zilnic, iar tu tintesti numai spre 1100?

https://www.doc.ro/......n-greutate

https://www.doc.ro/......l-de-viata

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca esti la prima experiență de genul acesta, vei slabi cat doresti pana la vara.
Cu deficit caloric este imposibil sa nu slabesti.
Iaurt, oua fierte, carne fiarta sau la grătar, salata verde, ceapa verde, mere.
Ceai verde.
O zi pe saptamana mananca ce doresti, este premiul tau pentru celelalte zile in care ai fost austera.
Cu miscare si regim vei pierde kilograme in greutate dar sa fii pregatita si pentru efectul eu-eu, adica trebuie sa observi rapid cand incepi sa iei in greutate si sa nu lasi kilogramele sa se depune, caci vei pune rapid 15 inapoi.
Mult succes ❤️

| Alexia16ale explică (pentru ioana748):

Buna,si daca voi tine un post intermitent timp de 3 zile pe saptamana timp de 2 saptamani voi slabi mai repede?

| ioana748 a răspuns (pentru Alexia16ale):

Buna,
Postul intermitent functioneaza, dar trebuie neintrerupt.
Asa ca incearca sa tii toata perioada.
Daca nu, cel hipocaloric este de asemenea ok.
happy

| Alexia16ale explică (pentru ioana748):

Daca incep de maine dimineata sa tin post intermitent 3 zile dar eu deja am consumat saptamana asta calorii de mentinere poate chiar si 3000 ca nu mi am calculat ce am mancat

| ioana748 a răspuns (pentru Alexia16ale):

Este ok, poti tine intermitentul, ai sa te simti mai bine.
Dar varianta cea mai usoara este cu iaurt si banane., mananci cateva saptamani.
Sau poti manca ce doresti intre orele permise,

| PpyuiCornelyaa a răspuns:

Este important să îți și dorești lucru acesta, adică să ai ambiție și să nu renunți așa ușor. încearcă să nu mai mănânci mai puțin, dar mai sănătos și totul va fi de la sine. Bineînțeles că e important sa faci și exerciții fizice pentru a-ți menține corpul. Chestia e că nu poți slăbi chiar asa la comanda, totul se rezuma și la timp. Încearcă să faci cat mai multe activități care presupune efort fizic, iar asta te va ajuta cât și la mâncare pentru că vei dori o masa caldă și un somn bun.