| hhmmmm a întrebat:

Bunaseara tuturor happy acum o saptamana m-am confruntat cu o raceala groaznica : gat inflamat, tuse, febra aproape 39 si dureri de cap sad. de cateva zile (dupa ce am luat medicamente specifice) gatul nu ma mai doare, inca tusesc, ma confrunt cu dureri de cap si febra 39 (care scade numai atunci cand iau medicamente, manifestandu-se din nou dupa cateva ore), mai nou si cu diaree.Aceste ultime simptome pot fi asociate cu eruptia maselelor de minte? Am fost si la medic inainte sa apara diareea, dar a zis ca este doar o raceala ce nu trebuie tratata cu antibiotic. Ma puteti lamuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te vada un ORL-ist. Am impresia ca faci amigdalita pultacee, care are nevoie de un anumit antibiotic si nu trece de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ca e in regula, nu trebuie sa-ti faci griji din nici-un punct de vedere; febra va trece odata cu raceala, iar diareea ar putea fi cauzata de unele medicamentele luate sau de o alimentatie nu tocmai corespunzatoare.Maselele de minte nu au legatura.Ce-ti mai recomand este sa ai grija sa fie cald in camera in care stai si sa te imbraci cat bine cand iesi afara,sa eviti curentul,sa consumi ceai cald,usor fierbinte si alimente calzi,apa sa fie la temperatura camerei,nu rece si opteaza pentru bai usor fierbinti in aceasta perioada si nu pentru dusuri(bineinteles,baia sa fie bine incalzita)si sa te usuci cat mai repede dupa terminarea acestora(parul sa fie bine sters cu prosopul,eventual poti folosi uscatorul,pentru a-l usca complet). Daca-ti doresti si un medicament(desi nu cred ca mai e cazul), recomand calduros Oscillococcinum, am scapat de raceala neasteptat de repede datorita lui.In cazul in care va trece mult timp fara sa fie imbunatatiri din nici-un punct de vedere,mai fa un control, la alt medic, nu poti lasa nimic la intaplare.Insanatosire grabnica.