| Uchia a întrebat:

Bune TPU, am o problema cam de un an. Odata pe saptamana ma trezesc la 3 dimineata, cand ma trezesc se aud chestii ciudate din cabinet(noi avem un cabinet sub noi) acum 2 zile s-au auzit 2 tipete (am presupus ca sunt pisicile dar nu erau) mi s-a intamplat de trei ori sa vad o femeie in alb care trece pe la geam(de doua ori in geam si odata in geamul de la usa). Prima data am vazuta in usa mergea si deodata si-a intors capul la mine si se uita oarecum mirata, dupa si-a continuat drumul....in camera am un presentiment ciudat ca sunt urmarit. Ceva sfaturi sa nu ma mai trezesc noaptea? Si ar putea avea o consecinta faptul ca ma trezesc la 3 dimineata si de obicei ma culc la 5?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Presupun ca voi stati la etaj, odata ce mentionezi ca sub voi, este un cabinet, nu?
Caz in care, vin si intreb, femeia pe care o vezi tu in alb, pe geam, zboara?
In acest caz, pot sa-ti spun cu siguranta ca este doar un vis, care se repeta, generat de o frica a ta.

| Uchia explică (pentru Violleta2022):

Poti spune ca zboara dar cand a intrat in casa mergea...Nu stiu daca e un vis prima data cand am vazut-o mama citea o carte, fratele meu dormea si tatal meu era la baie. dupa acea m-am culcat ciudat e ca apare doar cateodateodata de cele mai multe ori nu stiu cum sa zic un fel de chesti foarte negre care le vezi doar cand se misca
Nu mi-e frica de chesti gen fantome sau ceva de genu am omsingura frica care nu e deloc legata de fantome happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uchia):

Este clar ca, este un vis care se repeta, din cauza obsesiei tale.
Va trece, in momentul in care vei accepta ca, este doar un vis, care te bantuie.

| Uchia explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa-ti zic nu a intrat niciodata in aceeasi camera cu mine si nu am vazut-o intreaga niciodata doar in geam(cand geamul este ichis daca e deschis nu trece) si nici nu e paralizie in somn cand am vazut-o prima data m-am dat cu capu de perete a doua si a treia oara i-am dat cu cotul in cap fratelui meu ca sal trezesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uchia):

Posibil ca sa umblii prin somn, in timp ce visezi.
Categoric poti sa visezi ce-ti trece prin cap, inclusiv femei care zboara pe la etajele superioare, inclusiv sa-l visezi pe frate-tu dormind di pe maica-ta citind, desii, la 3 dimineata, maica-ta nu va sta sa citeasca, asta-i clar.
Totusi, trebuie sa admiti ca-i imposibil ca cineva sa zboare pe afara, si sa priveasca in acelasi timp pe geam la tine.

| Uchia explică (pentru Violleta2022):

Deci o singura data s-a uitat la mine si atunci eu dormeam la parintii mei in camera (camera mea trebuia sa o vopseasca)
Cand trecea pe la geam nu se uita la mine doar trecea pe la geam nu dormeam am facut o poza la geam ca sa ma asigur, cand am verificat telefon aveam poza salvata(dupa ce a trecut aia)
Ai zis ca s-ar putea sa fie de la o frica, stiu ca suna ciudat dar singura mea frica e reflexia mea finca am o privire f.f.ciudata..tin ochi aproape imchisi mereu ca sa nu imi intre soare in ei dar cand sunt la umbra am ochi destul de deschisi si arat f.ciudat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uchia):

Ti-as recomanda in cazul asta, sa folosesti o pereche de ochelari de soare, ca sa nu-ti afectezi vederea, pentru ca nu-i normal sa tii ochii stransi,.
Cat priveste visul, incearca sa mergi la biserica, daca esti credincios si sa aprinzi o lumanare de sufletul femeii care te bantuie.
Cand iesi din biserica, da apoi de pomana ceva de mancare, unei femei sau fete, care este afara (un mar, sau un covrig, ori o ciocolata, un cornult ceva), pentru sufletul "femeii in alb".
Se pare ca functioenaza si cu mortii care ne bantuie pe unii, in nopti repetate. Probabil merita incercat si la tine, cine stie, s-ar putea sa functioneze.

| Uchia explică (pentru Violleta2022):

Nu prea imi place sa port ochelari de soare m-am obisnuit sa tin ochi inchisi de pe la 7 ani desi nu vad chiar perfect mie mai usor asa
Stiu ca ii tineam inchisi pentru ca uni prieten se uitau cam ciudat la ochi mei...nustiu de ce dar le placea sa se uite la ochi finca am ochi albastri de la apropiere si verzi de la departare asa ca i-am tinut mai inchisi si m-am obisnuit asa... dupa ceva timp am vrut sa-i tin iar deschisi dar fiind obisnuit cu o lumina mai slaba cand i-am deschis era multa lumina si na mam obianuit cu ochi mai inchisi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uchia):

Incearca sa te comporti ca un om normal sai snataos, ca nu poti sa strangi ochii de fiecare data cand este soare.
Imagineaza-ti ce s-a intampla daca strangi ochii cand esti la volanul unei masini? Omori pe toata lumea, ca nu vezi nimic si aleluia cu cei de pe sosea sau pe trotuar.
Obiceiul asta este unul din cele mai proaste posibile. Dezvata-te si cumpara-ti o pereche de ochelari de soare, ca sa inveti sa-i porti si sa te obisnuiesti cu ei.
Oricum, mijitul ochilor te va afecta in orice relatie vei avea.
Prietenii si fetele te vor ocolii, pentru ca nimanui nu-i place sa discute cu cineva care sta cu ochii inchisi in fata lui.

| Sn4k3 a răspuns:

Clar ai imaginatia prea bogata, se vede si din descriere laughing. Iti plac chestiile astea si ti le imaginezi.

| Uchia explică (pentru Sn4k3):

Sa sti ca imi place sa vad femei in albhappycat timp nu trec pe la geamul meu plutind

| Donsavas a răspuns:

Diagnosticele nu se pun pe internet! Discuta cu un medic neuropsihiatru! Lenea si stările de anxietate halucinatorii pot sunt de la tulburările de somn. Nu spun ca totul este in mintea ta, însă cam tot ce vezi este întâi în creierul tau, apoi in mediu. Lipsa somnului te obosește si te streseaza fără să conștientizezi.

| Anon31241212 a răspuns:

Sunt mai multe variante:
1)Esti prea stresat, ceea ce te face sa nu dormi calumea. Schimba-ti dieta, etc. Lucreaza un pic cu psihicul. Elibereaza-te de stres. Gestioneaza stresul mai bine in timpul zilei. In somn ti se elibereaza creierul de stres si visezi. Daca esti mult prea stresat, corpul are reactiile astea. Te tot trezesti.
2)Experimentezi paralizie in somn. Am patit si eu de 3 ori. Tot asa vedeam cate o umbra/ om si imi simteam corpul greoi. Cand ai paralizie in somn experimentezi halucinatii vizuale, auditive, intrucat creierul inca nu e treaz bine si oarecum inca visezi, cumva esti constient si inconstient in acelasi timp. Pe perioada,, paraliziei" experimentezi o stare puternica de frica, ca urmare a halucatinatiilor pe care le percepi.
Documenteaza-te despre asta ca e chiar interesant.
3)Daca esti amator de supranatural se zice ca intre 3 si 5 e ora in care spiritele sunt cele mai active.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
https://ro.wikipedia.org/wiki/Paralizie_%C3%AEn_timpul_somnului

| Uchia explică (pentru Anon31241212):

Stresat nu prea sunt ca sunt in vacanta
Paralizi in somn nu am avut (ziua am onparalizie numita lene)
Nu prea ma uit la chesti supranaturale

| Anon31241212 a răspuns (pentru Uchia):

Ceea ce descrii tu, cam indica paralizie in somn. Stresul nu ti l faci intr o zi. Se acumuleaza. Faci cum stii. Sanatate! Incearca sa te rogi si tu. Mai spune o rugaciune inainte de culcare.
Ps: Lenea (oboseala excesiva) pe timpul zilei/ narcolepsia e factor favorizant pentru dezvoltarea paraliziilor in somn.

| MagicOneT a răspuns:

Cred ca totul are o explicatie rationala... Cumva creierul tau asocieaza fiecare eveniment cu scene din filme de groaza sau cu povestea clasica a "spitalului". Incearca sa nu te mai gandesti...

Si ca "siguranta" poti, nu stiu, sa intrebi pe cineva daca in acel cabinet s-au intamplat "lucruri malefice" care au provocat nelinistea "spiritelor"...

Probabil, majoritatea raspunsurilor o sa fie gen: "du-te la preot", "da cu aghiasma in camera", "blestem", "spirite" etc...

Ti-as propune sa nu le iei in seama si sa incerci o abordare rationala, care sunt sigur, ca te va ajuta.

| Uchia explică (pentru MagicOneT):

S-ar putea sa fie imaginatia mea, ma trezesc brusc, transpirat si f. speriat chiar daca nu am avut un cosmar
Oricum nu ma uit la filme horror
Cred ca are legatura cu cosmarurile pe care le-am avut..toata actiunea cosmarurilor a fost in casa si cand ma trezesc "creierul asociaza cu scene din cosmar".In cabinet nu s-a intamplat nimic malefic e cabinetul parintilor mei si mama e dentist.....Era sa uit nu ma speri cand le vad(cel mai probabil sunt imaginare dar totusi sunt ciudate)

| MagicOneT a răspuns (pentru Uchia):

Vezi, deja e mai bine, cauti explicatii logice, pentru coșmaruri ai putea sta de vorba cu un psiholog sau cu cineva care sa te asculte, discutia, conversatia ajuta in astfel de situatii.

| antoniaidk a răspuns:

1.ai vazut cam multe filme laughing 2.totul e in imaginatia ta 3. daca nu ai mai gandi asa, ai dormi mai linistit 4. poti sa incerci sa citesti,sa faci sport, asa poate te-ai cultiva mai mult si ai fi obosita si n-ai mai avea chef sa inventezi lucruri happy si eu aud pasi de deasupra mea, din uscatorie(evident ca nu locuieste nimeni in uscatorie), dar am niste vecini foarte activi care vin de la petreceri si ca sa nu fumeze in casa, fumeaza in uscatorie happy

| Uchia explică (pentru antoniaidk):

Nu ma uit la filme horror happy

| Uchia explică (pentru antoniaidk):

Singura faza horor vazuta de mine era din filmul the gruter 3 ma pacalit un prieten...(FMM DELIU)