| laurailioi a întrebat:

Bunicului meu i s-a facut o biopsie-tumora rectala cu urmatoarele rezultate:fragmente tisulare de 0.1- 0.2 cm, culoare cenusie.descrierea microscopica:s-au examinat 2 fragmente tumorale (recoltate in acelasi recipient si incluse intr-un singur boc de parafina) de mucoasa rectala cu aplatizare si ulcerarea epitetului de suprafata.in corion discret infiltrat limfocitar si hiperemie. puteti va rog sa imi spuneti daca are cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe aceasta biopsie nu este nici o leziune, dar pare a fi luata din periferia unei tumori. Nu se poate sti cum arata tumora, fiindca nu a fost biopsiata (biopsia e de langa tumora).

| CybeRAthlete a răspuns:

De ce nu intrebi un medic specializat in asa ceva. nu cred ca sunt foarte multi pe TPU care sunt in masura sa iti raspunda intrebarii tale pe baza acestor rezultate stiintifice. si decat sa fi informata gresit, mai bine apeleaza la cineva de specialitate.
bafta si sanatate bunicului

| sNukki a răspuns:

Nu ar trebui să întrebi un doctor despre aceste lucruri? Eu aşa gândesc...

| laurailioi explică:

Maine ajungem la doctor si speram ca pana maine sa scp de stres. oricum mersi pentru raspunsuri