| vlad_2771 a întrebat:

Calciul ajuta la cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Atata timp cat inaltimea ta este ereditara (mostenita) nu prea poti face mare lucru..Calciul luat in exces dauneaza organismului si nici nu te ajuta sa cresti.Cel mai bine este sa iti faci analize (calcemie, ionograma etc) prin medicul de familie sa vezi daca ai un deficit real de calciu si daca este necesar sa incepi un tratament.Ce varsta ai?

| mona a răspuns:

Calciu nu te ajuta prea mult la creste, mai mult iti intareste oasele

| Azµre a răspuns:

Da, dar nu în exces!

| facepalmlol a răspuns:

Calciul ajuta oasele sa fie mai tari, nu inaltarea ta.

| cretzucristi a răspuns:

Da...