| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat de groase sunt lentilele de ochelari? Stiu ca depinde de cate dioptrii am dar cat de groase pot fi ( maxim)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai groase lentile ela-m vazuta cum vreo 30 de ani si erau la cineva ce purta -7.
Azi, acel tip poarta ochelari tot cu -7, dar de 1mm grosime.
Mai am o cunostinta care poarat ochelari cu numarul -16, fata trebuia sa fie declarata oarba, din cauza malformatiei cu care s-a nascut la ochi, dar traieste si socant, vede, desii poarta -16, iar ochelarii ei nu sunt mai grosi de 1.5mm (da, vezi bine sunt milimetrii) nu centimetrii!

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Cred ca 0, 5 cm ar fi cele mai groase.

| Softe a răspuns:

Atat de groase incat sa apara foarte inestetic pe faţa unei persoane.

| ManTheMan8 a răspuns:

1 mm sau mai groase