| Ely3434 a întrebat:

:* Eu port ochelari. As vrea sa-mi iau lentile colorate. ( nu cu dioptrii). Nu as vrea sa-mi iau lentile cu dioptrii deoarece trebuie purtate maxim 8 ore / zi, iar eu trebuie sa port ochelarii tot timpul; si in plus nu am cum sa cumpar si ochelari si lentile ( in afara de 8 ore cu lentile ar trebui sa port neaparat si ochelari ), nu imi permit, mai ales ca lentilele cu dioptrii sunt mult mai scumpe. Se poate sa port si lentile si ochelari, lentilele avand rolul sa-mi schimbe culoare ochilor? Lentilele care dureaza cel mai mult cat le pot folosi? Voi ati purtat lentile? V-ati obisnuit cu ele repede? As vrea sa-mi spuneti parerea voastra despre lentile. Dau fundita :*

7 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Consulta un medic oftalmolog, sfaturile noastre poate nu te vor ajuta, ci iti vor agrava vazul happy

| sanboss a răspuns:

Salutare, exista 2 tipuri de lentile
1/ sunt acelea care le dai jos in fiecare zi si nu ai voie sa dormi cu ele
2/ sunt acelea care le dai jos o singura data pe saptamana ca sa le cureti.

eu port de vreo 5 ani lentile cu dioptri si nu am probleme chiar le port 10/12 ore pe zi.

LENTILE DE O ZI : AVANTAJ : TI SE ODIHNESC OCHI IN TIMPUL IN CARE NU LE PORTI.
LENTILE DE DURATA; AVANTAJ: POTI SA DORMI CU ELE

ar trebui sa mergi la o / optica sa iti recomande cel de acolo...

| Andreea625 a răspuns:

Mai intai trebuie sa mergi la un medic oftalmolog sa vada daca suporti sa porti lentile.Mie nu imi plac lentilele pentru ca sunt foarte sensibile si nu poti sa le porti mereu pentru ca trebuie sa fie tinute minim doua ore intr.o substanta care nu e ieftina.Nu le poti pastra cand mergi la bazin, unde este fum, seara trebuie date jos, daca le scapi se duc naiba, daca ai unghii nu poti sa le pui...etc..Exsist unele care pot fi purtate mai mult, dar nu sunt bune pentru. cavnu lasa ochii sa respire
.Si sa nu crezi ca le ti ani ca dupa maxim 3-4 luni se arunca
Poate te ajuta siteul www.bausch.ro Eu prefer categoric ochelarii.

| Ely3434 explică (pentru Andreea625):

Si eu prefer ochelarii... O sa pastrez ochelarii. Dar as vrea sa-mi schimb culoarea ochilor.

| Andreea625 a răspuns:

Ehh...Si eu am ochii negrii si nu ma plang ca nu sunt albastrii laughing

| Ely3434 explică (pentru Andreea625):

Eu vara am ochii caprui inchis ( de aproape, dar negrii la departare), iar iarnna, toamna, primavara ii am negrii... laughing) Si i-as vrea negrii tot timpul, de aceea vreau lentile laughing) Ai ochi frumosi :*

| Andreea625 a răspuns:

Oo mersi