| Marian1111 a întrebat:

Cam cat traieste un perus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Cyprian! Un peruș poate trăi până la 10 ani, dar sunt care și depăsesc această vârstă. Mai multe amănunte despre ei poți citi aici http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/
(Altă dată postează întrebarea la categoria corespunzătoare- în acest caz Hobbies & pets).
O seară cu zâmbet să ai!

8 răspunsuri:
| Valenttina a răspuns:

Pai depinde,daca il vei tine in liniste,armonie,curatenie, cu apa mancare proaspata, in jur de 2-3 aniwinking! funda?:*

| yngerash_4642 a răspuns:

Pai depinde...eu am avut un perus care a trait decat un an dar perechea lui si acum traieste(4 ani)...un perus cred ca traieste in jur de 6-7 ani dar daca iti iei asigura-te ca ai spatiu pentru al lasa sa zboare, asigura-i vitaminele de care are nevoie(gasesti la petshop) si cateva jucarii nu stricawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana il prinde pisica tongue

| iulia999 a răspuns:

Cati va ani

| stefyr10as a răspuns:

Un perus singur aproximativ 10 ani! UN=n perus cu o femela traieste fana la23ani!

| DianaGabureac a răspuns:

Ei bine, în libertate pot atinge remarcabila vârstă de aproximativ 30 ani. Pot atinge liniștit în captivitate 10 ani singuri, dar în grup pot ajunge și la 23. Eu am deținut 2 peruși care au trăit 13 respectiv 7 ani ( femela avea 6 ani la cumpărare iar masculul cam un ani, au stat în posesia mea cam 6 ani ).

| AlinDolce a răspuns:

In libertate vreo 20 de ani. Dar in cusca vreo 10 puppy dog eyes. Fundoi? :d

| SexyGirl32 a răspuns:

10 anihappy