| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp traieste in medie un perus?

Răspuns Câştigător
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Daca pentru un caine, 1 an este cat 7 ani ai unui om, in cazul perusilor proportia este putin mai mare. 1 an "perusesc" este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor. In primul an, proportia este chiar mai mare, pentru ca un perus de 8-9 luni este deja matur.
Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta. Iar cand moare, un perus duce cu el si o parte din stapanul sau. Da, moartea unui unei pasarele atat de mici provoaca o suferinta foarte mare pentru unii. Nu vreau sa par cinic, dar de acest aspect ar trebui tinut cont cand se doreste achizitionarea nu numai a unui perus, ci a unui animal de casa in general.

sper ca te-am ajutat. si eu am perusi, mi-a fost de folos si mie intrebarea asta laughing
funda?

| xxdrgn a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Chiar m-ai ajutat si daca ai perusi, ai mare grija de ei... am avut doi si ambii au murit astazi, dupa 5 ani si cateva luni. Se pare ca am fost norocoasa daca au trait atat. Multumesc si o seara placuta!

14 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu se stie exact, pentru ca toti care au avut perusi au murit inaintea acestora laughing

| TrixLove a răspuns:

3-4 ani, dar depinde de conditiile in care-l ti si de multe alte aspecte. eu am avut si a trait 4 ani si ceva. Funda? smug

| AdelinaC a răspuns:

Depinde de la perus la perus, media e de 10 ani.
Al meu a trait 8 ani si veterinarul mi-a zis ca a murit de batranete pentru ca nu mai putea zbura, nu mai ii functionau organele.

| 女時日水한국어 a răspuns:

Eu zic k cam 5 ani?

| Mitzuu a răspuns:

Heii :-*
Uite un site cu totul despre Perusi :
http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/
Si spune ca perusii traiesc in medie 10 ani dar sunt si care depasesc aceasta varsta
Sper ca te-am ajutat :-*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un peruș poate trăi până la 10 ani, dar sunt care și depăsesc această vârstă. Mai multe amănunte despre ei poți citi aici http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/

| KiraVonHell a răspuns:

Papagali traiesc foarte mult.Cel mai batran papagal a trait in Austalia si a avut aproape 30 de ani. Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 19 ani.

| Notyabusinessm8 a răspuns:

Cam 8 ani daca e sanatos. Maxim 10 ani

| monica2000 a răspuns:

Vreo 5 ani.

| Ionuț1991Andrei a răspuns:

Am avut si eu 2 papagali mi-a murit 1 si mai am femela cred ca peruse traiesc 14-20 de ani cam atat am gazit sper ca te am ajutat.As vrea sa te ajut cu mai multe dar am citit de pe google sa fii sanatos.

| Raven5 a răspuns:

Daca il ingrijesti bine si ii oferi conditii bune traieste mult.Al meu are 10 ani si nu da semne ca ar fi ceva in neregula.Chiar si eu m-am miratlaughing

| bogdanbogdanbogdan a răspuns:

Eu am un perus, il cheama cypy, deja l-am invatat sa zica 2 cuvinte laughingisi spune numele, si spune esti un tampit, il am de fix un an. sper sa traiasca mult si bine ca, conditii are

| Floricicaa123465 a răspuns:

Depinde cum il ingijesti. Si eu am ulul. Daca iti iei, recomand baietii, pot invata sa vb si sunt mai cuminti