Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2739726intrebari
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
27 Aug
SATI 276.606AFISARI
123.690VIZITE
109.049V. UNICI
30 Decembrie 2011
Anonim intreaba:

Cat timp traieste in medie un perus?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    30 Decembrie 2011 17:56

Daca pentru un caine, 1 an este cat 7 ani ai unui om, in cazul perusilor proportia este putin mai mare. 1 an "perusesc" este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor. In primul an, proportia este chiar mai mare, pentru ca un perus de 8-9 luni este deja matur.
    Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta. Iar cand moare, un perus duce cu el si o parte din stapanul sau. Da, moartea unui unei pasarele atat de mici provoaca o suferinta foarte mare pentru unii. Nu vreau sa par cinic, dar de acest aspect ar trebui tinut cont cand se doreste achizitionarea nu numai a unui perus, ci a unui animal de casa in general.

sper ca te-am ajutat. si eu am perusi, mi-a fost de folos si mie intrebarea asta laughing
    funda?

30 Decembrie 2011 18:17
    xxdrgn a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Chiar m-ai ajutat si daca ai perusi, ai mare grija de ei... am avut doi si ambii au murit astazi, dupa 5 ani si cateva luni. Se pare ca am fost norocoasa daca au trait atat. Multumesc si o seara placuta!

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 11 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 30 Decembrie 2011 17:57
    noktambul a răspuns:
    Nu se stie exact, pentru ca toti care au avut perusi au murit inaintea acestora laughing
  • 30 Decembrie 2011 17:57
    TrixLove a răspuns:
    3-4 ani, dar depinde de conditiile in care-l ti si de multe alte aspecte. eu am avut si a trait 4 ani si ceva. Funda? smug
  • 31 Decembrie 2011 20:09
    luminita9 a răspuns:
    Depinde de la perus la perus, media e de 10 ani.
    Al meu a trait 8 ani si veterinarul mi-a zis ca a murit de batranete pentru ca nu mai putea zbura, nu mai ii functionau organele.
  • 30 Decembrie 2011 18:06
    mada17geo a răspuns:
    Un peruș poate trăi până la 10 ani, dar sunt care și depăsesc această vârstă. Mai multe amănunte despre ei poți citi aici http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/
  • 30 Decembrie 2011 18:07
    女時日水한국어 a răspuns:
    Eu zic k cam 5 ani?
  • 30 Decembrie 2011 18:07
    Mitzuu a răspuns:
    Heii :-*
    Uite un site cu totul despre Perusi :
    http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/
    Si spune ca perusii traiesc in medie 10 ani dar sunt si care depasesc aceasta varsta
    Sper ca te-am ajutat :-*
  • 30 Decembrie 2011 18:11
    MeiTerumi a răspuns:
    Papagali traiesc foarte mult.Cel mai batran papagal a trait in Austalia si a avut aproape 30 de ani. Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 19 ani.
  • 30 Decembrie 2011 18:05
    Cristina798 a răspuns:
    Cam 8 ani daca e sanatos. Maxim 10 ani
  • 30 Decembrie 2011 18:06
    monica2000 a răspuns:
    Vreo 5 ani.
  • 9 Iulie 2012 18:14
    bogdanbogdanbogdan a răspuns:
    Eu am un perus, il cheama cypy, deja l-am invatat sa zica 2 cuvinte laughingisi spune numele, si spune esti un tampit, il am de fix un an. sper sa traiasca mult si bine ca, conditii are