| antoantonia a întrebat:

Cam de cand a inceput vacanta nu mai pot sa dorm pana la 9 10 cat dormeam cand era scoala. ma trezesc pe la 7 30 8 si nu mai pot dormi. in timpul zilei ma simt obosita si nu am chef de nimic. mama spune ca am ceva. dar eu nu stiu ce sa cred. sunt obosita ca ma trezesc de dimineata sau poate fi siu alta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

E din cauza ca te-ai eliberat de un mare stres:scoala si este complet normal avand in vedere ca in vacanta te ganesti cum o sa te relaxezi a doua zi,cum te vei distra, etc si nu te mai gandesti la teme, ore, teste I don't want to see O sa vezi ca imediat ce incepe scoala si iti intrii in ritm, o sa dormi bustean...sau poate faptul ca se lumineaza mult mai devreme decat iarna te impiedica sa dormi bine...asa ca, daca esti sensibila la lumina si caldura, dormi cu jaluzelele trase si cu geamul deschis(daca nu te deranjeaza zgomotele de afara laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

E prea cald afara

| PlasticMoon a răspuns:

Exact asa sunt si eu ...nu e nimic in neregula doar ca pe timpul vacantei nu mai facem efortul de a merge la scoala si a invata etc si de asta te trezesti dimineata si eu ma simt obosita ziua straight face

| alex310 a răspuns:

Cred ca esti intr-o perioada de anxietate ( din cauza stresului), eu de exemplu de vreo luna de zile nu ma simt prea bine, adica simt o presiune usoara in zona frunti, ma simt mai obosit, iar luni in timpul examenului de bacalaureat am facut un atac de panic(chiar naspa, mai ales ca nu mi se intamplase pana acum)...
daca vrei poti sa te duci la un consult medical, sau incearca sa incepi sa iei niste vitaminewinking

| MadaZuza a răspuns:

Nici eu nu prea mai dorm bine de cand a venit vara...Mie toti mi-au spus ca e de la caldura si ca de asta nu pot sa dorm... iti recomand sa dormi in locuri racoroase si foarte intunecoase happy sper ca te-am ajutat :* Funda?

| Dearness a răspuns:

In timpul scolii, mai munceai, mai invatai si erai obosita si de asta dormeai mai mult.Acum poate ca muncesti mai putin, poate ca nici nu mai inveti si cum nu esti obosit, normal ca nu mai poti sa dormi. Poate fi si din cauza caldurii si a mustelorlaughinglaughing(daca ai in casa).Nu e nimic grav.Incearca sa dormi si pe la amiaza.

| thug90life a răspuns:

Poate esti anemica. fa niste analize