| AleD a întrebat:

Hey TPUhappy. de vreo 2 saptamani nu mai pot dormi bine deloc.in vacanta asta mi-am dereglat programul, pentru ca ma culcam tot in jur de 4 dimineata.acum desi ma pun in pat mai repede nu pot sa adorm. iar de dimineata ma trezesc la maxim 9 jum fara alarma, fara sa ma trezeasca ceva sau cineva. din cauza asta in ultima vreme sunt tot timpu foarte obosita si ma simt mai prost decat de obicei.tot timpul am senzatia ca is ametita si o sa pic p undeva de obosela.de amiaz nu pot dormi pentru ca atunci sunt si mai obosita cand ma trezescbig grin. dc credeti ca nu mai prea pot dorm? stres pentru ca ma tot inebunsete mama cu examenul la mate si romana pe care il dau anul astsa pentru ca intru p a opta? nu mi-e frica de el.sau ce? daca asa o sa fiu cand incepe scl nu stiu cum o sa fac fatasad. ce produse naturale mi-ati recomNDA SA ADORM USOR? nu alccol pentru ca nu vreau s ma imbatlaughing si nu prea as lua nici somniferebig grin, Multumesc de >ajutor.FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mistikk a răspuns:

Asa mi se intampla si mie ...si mama imi zicea la fel ca am examene si ca stau treaza toata noaptea.si uite ca si treaza si cu programul meu am luat examenele cu cele mai mari note din scoala si am intrat si la prima optiune;) eu iti recomand niste exercitii sa adormi mai usor (la mine chiar au functionat)http://www.eva.ro/......27726.html sau bea lapte cald inainte de culcare si mananca o banana;)

6 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Ti-ai dereglat ritmul circadian. Nu e ceva grav, dar tulburarile de somn pot avea efecte serioase pe termen lung. La ora 4 dimineata ar trebui sa fii in somn profund pentru ca organismul sa se poata odihni si reface.
Pentru a-l regla, exista o metoda simpla si naturala: ceasul desteptator. Daca te trezesti la ora 7-8, seara ti se va face somn la 10-11.

| mistikk a răspuns:

Multumesc pentru fundita si ma bucur ca ti-am fost de ajutorwinking

| AleD explică:

Npc si si eu iti multumeschappy

| quickly a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine, adorm numai de dimineata dar eu adorm si la 6, 7 si numai in fiecare zii, dar dorm pana dupa-amiaza la ora 3-4 si nu ma simt asa obosit, daca zici ca te trezesti dimineata la 9 tu ar trebui sa adormi repede seara, la mine dezavantajul este ca ma trezesc dupa amiaza la 3-4 si numai pot sa adorm noaptea.

| Andruska_5776 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iei ceva,nu cred nici ca e de la stres,fi cat mai linistita,ziua fii cat mai energica,plimbate prin parc,preocupati timpu cu ceva,nu sta lenevita si sa te certi cu mama ta,inteleg ea iti explica pentru binele tau,nu cred ca pentru binele ei tongue iar seara fii super linistita pea un ceai,o baie calda,ce te poate relaxa si asa sa te ia o leneveala,punete in pat si-o sa vezi ca o sa poti, nu mai sta pana l ore tarzi, o sa ai probleme in viitor

| elizzza a răspuns:

Poti bea un pahar cu lapte inainte de culcare, sau incearca sa citesti ceva.stiu ca ajuta! sper sa iti revii!