| BlueDreams a întrebat:

Cam de o saptamana si ceva am o problema care ma deranjeaza foarte tare. Pur si simplu nu pot sa dorm.Ma culc devreme special ca sa adorm mai repede.Insa ma ia somnul abia pe la ora 3 si ma trezesc la 8 caci nu mai pot dormi.De mica am avut un somn foarte dificil.Acum 2 ani am mai avut problema asta( desi eu de obicei adorm mai greu, asta e deja prea de tot). Atunci am fost la medic mi-a dat niste pastile pe care le-am luat cam o saptamana si somnul meu s-a reglat ca prin minune. Dar acum nu stiu ce sa fac.Saptamana viitoare o sa merg la doctor sa vedem ce zice.Am incercat mai multe feluri de ceai dar nu m ajuta cu nimic. Daca aveti vreo idee, va rog sa imi spuneti si sa ma ajutati.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Incearca sa iti consumi energia pe parcursul zilei, facand sport, plimbari sau orice altceva iti face placere. De asemenea, cu doua - trei ore inainte de culcare redu activitatea fizica si consumul de alimente, dar bea un ceai sau lapte cald. Poti sa te uiti la TV sau sa citesti ceva, eu asa adorm de obicei mai usor. Succes si vise palcute! big grin

| deea_1397 a răspuns:

Da stiu cum e! ieri de ex am adormit la 4 si m-am trezit la 8straight face
deja ma enerveaza!
dar intr-adevar inainte de noaptea aia am baut cocca-colalaughing
apropo sa stii ca poate sa fie si de la mancare de ex:ciocolata, pepsi, coca-cola astea te tin treaza toata noptea si alte mancaruri dar nu stiu exact...
si de ex eu nu pot sa adorm pe alta parte decat pe burta cum ma pun pe burta adormlaughingstai pe partea ta cea mai relaxanta nu manca ceva greu la stomac si nu prea cred ca ai sanse sa stai treazabig grin
dar te avertizez! nu sta pe spate ca nu adormi toata noaptea!laughing
daca eu stau pe spate pur si simplu nu pot adormi...
sper ca tteam ajutatlaughing

| grimcris a răspuns:

Incearca sa consumi cat mai putine energizante in timpul zilei (gen cafea, ciocolata, zahar etc.) si sa consumi cat mai multa energie (sa alergi, sa mergi pe role, pe bicicleta etc.). Daca vei fi foarte obosita, poate reusesti sa adormi. Nu garantez ca asa va fi, dar ai putea incerca (asta pana mergi la medic)

| Dnse a răspuns:

De ce nu incerci sa faci efort in timpul zile? cum ar fi o iesire la padure, mergi la alergare, un volei... sunt o multime de modalitati

| Vali_3837 a răspuns:

Fa o noapte alba, iar dimineata fa ceva ce te plictiseste, dar afara, daca stai in casa posibil sa cazi in pat de somn, asa ca te duci afara cu prieteni sau cu cine vrei, si te plimbi... sau faci ceva ce te plictiseste. Vei vedea ca o sa adormi usor, si somnul tau va fi ok. (cel putin asa am facut eu... si a functionat de minune)