| gaby555555 a întrebat:

am 14 ani si am o problema cu somnul. Deci pe la ora 00:30 ma pun in pat si sa zicem ca in jurul orei 1 adorm. Dimineata ma trezesc foarte tarziu si nu stiu de ce... ma trezesc numai pe la 10:30-11:00. Altii si daca se culca la 1 tot la 7-8 se trezesc. Ce as putea sa fac sa ma trezesc mai devreme? Daca imi spuneti ca ar trebui sa ma culc mai devreme nu cred ca pot sa adorm...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Ca sa adormi mai repede urmatoarele lucruri te-ar putea ajuta:
-consuma mai multa energie in timpul zilei
-nu bea apa inainte cu 30 de minute de a te pune la somn(sau in pat)
-nu manca fructe inainte sa dormi deoarece contin zahar si asta te impiedica de la somn
-nu bea sucuri(efectul zaharului din nou)
-mananca putin noaptea
-daca stai nemiscat 15-20 de minute intri in stare de somnolenta(cu tv-ul stins si mintea goala)
-goleste mintea

Ca sa iti golesti mintea imaginiazati o cutie de metal.Deschide-o si bagati toate ganduril inauntru. Dupa ce ai bagat totul inchid cutia si fa-o sa dispara.Sau iti imaginezi totul negru.Eu asa fac si functioneaza cand am insomnii.

Mai poti bea lapte cald.
Daca nimic nu functioneaza consulta un medic.

| Storcl a răspuns (pentru asdfghjklasdfghjklqwertyuiop):

Si eu am aceeasi problema cu somnul si am incercat sa-mi imaginez cutia de metal dar cand pun gandurile in ea se rupe fundul cutiei laughing

Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| BiancaDenisa a răspuns:

Eu ma culc la 3 si ma trezesc la 14 laughing ora 11 e tarziu? laughing in cazul asta, pune-ti alarma de la telefon in functiune! de aia e facuta, ca sa te trezeasca...

| gaby555555 explică (pentru BiancaDenisa):

Eu v-am intrebat cum as putea sa ma trezesc mai devreme nu la cat va culcati si la cat va treziti voi. Ce daca e vara? la ora 14 sa te trezesti? oh go on Ai pierdut toata ziua.

| grab a răspuns:

"am 14 ani si am o problema cu somnul"

La 14 ani ar trebui sa fii complet relaxat in ce priveste somnul. Nu ai serviciu, nu ai pe nimeni de ingrijit, cainele poate sa se pise in nisip, la fel si pisica pana te trezesti tu. Dormi cat ai nevoie, lasa-i pe altii pentru ca fiecare este unic in felul sau.

Dar daca vrei sa te culci la 1 si sa te trezesti "ca altii" la 7, o sa ai mari-mari probleme afective pe viitor pentru ca strici mersul natural al organismului.

Asa cum sunt si slabanogi care mananca o baculanta la pranz, precum si grasani care sar 2 mese pe zi, asa si nevoia de somn nu este ceva universal.

Noptile pacalite din tinerete atrag mai tarziu alte probleme si mai mari de sanatate afectiva si rezistenta la stress sau genereaza imbatranire prematura.

Totusi, incearca sa prinzi macar o ora de somn, daca nu chiar doua, inainte de 00:00. E cel mai benefic somn ala.

| gingergirl1 a răspuns:

O,fi serios, ora 10 e tarziu pentru tine?laughing
Eu ma culc pe la 1-2-2 jumate si ma trezesc la 11-12, mai ales acum in vacanta imi fac de cap laughing
Cum sa te trezesti mai devreme? Pune ceasul sau telefonul sa sune!

| MegamortX a răspuns:

Nu ştiam că asta e o problemă...eu aşa fac de când mă ştiu, mai puţin când merg la şcoală şi nu am de ales decât să mă trezesc cu noaptea în cap, la ora 7. În rest, îmi convine situaţia.

| MLorand78 a răspuns:

De ce sa te trezesti mai repede? E vacanta? Eu ma culc la 03:00 si ma trezesc la 12:00.

| Ralucutza15 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate ei se trezesc la acea ora punand ceasul sa sune? Poti incerca si tu! Asa fac si eu, si eu ma culc tarziu, dar imi pun ceasul sa sune si ma trezesc mai devremewinking

| AndreiuuMrrr a răspuns:

Daca tu zici ca 10:30 - 11:00 e tarziu de mine ce sa mai zichee hee
Chiar daca adorm la ora 22:00, vara tot dupa ora 12:00 ma trezeschee hee

| FlorinPx a răspuns:

Frate eu si la "22:00" ma culc tot la 12 ma trezesc.Dar de obicei in vacanta ma culc pe la 4:30-5:00 si ma trezesc la 13 putin obosit dar mergebig grin

| oktall a răspuns:

Pune telefonul sa te trezeasca