| deny_7204 a întrebat:

Cancerul este ereditar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

Oarecum da. Daca ai rude de sange in grade apropiate exista anumite sanse sa faci si tu, dar nu e o obligatoriu. Sunt multi alti factori care contribuie la muatiile canceroase, ereditatea e doar unul din ele.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista cancere care se transmit ereditar (de exemplu neoplaziile endocrine multiple, sau polipoza familiala colonica), exista ale cancere care au agregare familiala (rudele celor cu cancer au risc crescut de a face aceeasi forma de cancer): san, stomac, colon, endometru. exista si cancere care nu au nici o legatura cu ereditatea: cancerul hepatic de exemplu.

Bula
| Bula a răspuns:

Inca nu se stie exact.
Se pare ca nu.

| nicky a răspuns:

Se spune ca cei care au avut in familie pe cineva cu cancer au sanse mai mari de a face cancer decat ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| 8105041 a răspuns:

Tata a murit din cauza cancerului. Exista posibilitatea sa fac si eu?

| 8105041 a răspuns:

Tatal meu a avut cancer si a decedat.Este posibil sa fac si eu?