| Catrice a întrebat:

Când e sănătos/recomandat sa mănânci desertul?
Dimineața/prânz/cina sau ca și gustare intre mese?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prânzul trebuie sa fie plin de carbo

| RAY a răspuns:

Dupa masa, ca ai nevoie de carbo dupa ora 14

| sierra1 a răspuns:

Dacă tot vorbești de sănătate, dă-l dușmanilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este sănătos sâ nu îl mănânci. Dacă este un fruct, în locul mesei de seară.

| Catrice explică:

Vai ce binevoitor eștihee hee

| Catrice explică:

Ți-ai schimbat numele, nu-mi mai placi sad

| Frank51 a răspuns:

După oricare masă, important să mănânci mâncare înainte, astfel glicemia nu creste tare, insulina nu creste mult, și nici nu poți mânca cantitate prea mare.

| StrongHeart a răspuns:

Dimineata, la pranz si seara laughing

| Yuoia a răspuns:

Desert, este "felul trei" la masa de pranz. Prin definitie, este un fel de mancare care se serveste la sfarsitul mesei. Francezii mananca branza. Noi dulciuri, mai rar fructe.
Acum, te intreb eu pe tine: ce intelegi prin desert?

| Invictusman a răspuns:

Când vrea inimioara ta. Important e sa mănânci în cantități mici.

| DonEduardo a răspuns:

Dimineata si la pranz. Seara nu e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai chef

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata ca ai metabolismul mai accelerat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desertul trebuie sa existe si la micul dejun si la pranz si la cina

| Sekim a răspuns:

Mananci cand vrei tu, corpul nu face diferenta intre dimineata, pranz, seara si va consuma ceea ce ai mancat constant, tocmai de asta "mancatul seara ingrasa" este doar un mit. Tinand cont ca desertul asta are zahar ( vorbind doar despre cele care au ), nu prea e sanatos niciodata sa mananci desert rolling on the floor. 25g de zahar pe zi maxim se recomanda pentru o viata sanatoasa din punctul asta de vedere.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ce treabă are desertul cu timpul? E tot zahăr, indiferent dacă e dimineață sau seară. Recomandat e să mănânci moderat la ce oră ai chef (numai să fie cu 3-4 ore înainte de culcare).

| Catrice explică (pentru MeisterSchnitzel):

E na, sa nu pice greu la stomacel, zaharul da energie și nu cumva sa ai energie când nu trebuie etc etc etc

| Eisenheim a răspuns:

Când îți cade bine happy

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Este recomandat sa mananci desertul separat de celelalte mese. Da, este nevoie si de un desert pe zi, adica sa nu il scoti de tot. bineinteles ca acesta poate fi o fructa sau o prajitura. Banuiesc ca iti dai seama care e mai sanatos.
Dimineata si seara in niciun caz (numai fructe daca vrei neaparat).

| Rhea44 a răspuns:

Mic de jun

| Fashionista10 a răspuns:

Gustare