| anonim_4396 a întrebat:

Cand ma trezesc din somn ma dor ochii, capul si am o stare de oboseala chiar daca dorm cate 12 ore pe noapte.
Stiti cumva care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy In primul rand, eu zic ca dormi prea mult. Nu stiu daca esti adult sau ai sub 18 ani, insa un adult are nevoie de 8 ore/noapte, iar un copil, cam 9-10 ore. In al doilea rand, s-ar putea sa ai probleme cu ochii sau sa suferi de anemie sau sa ai carenta de vitamine in organism. De aceea iti recomand sa mergi la un medic oftalmolog, dar si la medicul de familie, poate iti prescrie niste vitamine sau iti recomanda niste analize de sange. A... si roaga-te si la Dumnezeu, crede-ma ca ajuta! Sper ca ti-m fost de folos! Multa sanatate iti doresc, o zi frumoasa si un weekend minunat! Te pup cu drag! kiss

| Violleta2022 a răspuns:

Cate ori stau cu ochii intr-un ecran electronic?
(gen: TV, telefon, computer, tableta)?

| Lioana a răspuns:

Ochii te dor de la prea mult timp stat la calculator. Capul te poate durea de la undele Wi-Fi dacă ai router deschis peste noapte in camera in care dormi sau daca dormi cu telefonul la o distanta mai mica decât 1m fata de cap.
Oboseala vine de la prea mult somn. Sunt necesare 8 ore de somn pe zi. Nici mai mult nici mai puțin.

| Iunix a răspuns:

Dormi prea mult. Mie îmi bubuie capu dacă dorm 12 ore.
7-8 ore ajung, hai 8 sau maxim 9.

Dar să şti că poate fi şi de la telefon, computer, televizor etc. Dacă stai o mare parte din zi sau chiar mai rău, dacă înainte să te culci stai pe telefon/pc etc. atunci ochii tăi sunt foarte obosiți din cauza acestor ecrane şi de aceea te dosre capu.

Renunță la orice dispozitiv cu ecran măcar pentru câteva zile. Şi după câteva zile dacă o să vrei să umblii pe telefon, pc, sau vrei să te uiți la televizor, în cazul fiecărui ecran dă luminozitatea la minim.La început e să ți se para ecranul mult prea întunecat dar în maxim 24 de ore te vei obişnuii şi nu o să te mai afecteze aşa de mult.

| Extraterestru2 a răspuns:

Încearcă să îți faci activități pe timpul zilei ca să și folosești energie, și dormi 8, maxim 9h pe noapte. În maxim o săptămână îți va trece această stare.
De asemenea, după cum spun și restul persoanelor, statul cât mai puțin pe dispozitivele electronice ajută foarte mult!
Baftă și să ne zici cum reușești să ieși din această stare.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Dormi foarte mult. Incearca sa ai mai multa activitate, si sa dormi maxim 8 ore pe noapte.

| anonim_4396 explică (pentru DenisaDeni11):

Am dat un exemplu, nu dorm mereu 12 ore laughing) de unde as putea sa am atat de mult timp pentru somn?
laughing De obicei dorm 8-9 ore, însă oricât aș dormi, fie ca dorm 8 ore, fie 3ore, sau fie 14 ore, resimt o stare de oboseală continuu și o durere de cap și de ochi, chiar dacă nu stau mereu cu ochii în telefon/pc etc.

| DenisaDeni11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg. Poate Ai lipsa de minerale/vitamine. Fa niste analize

| AnonimaPff a răspuns:

Normal trebuie sa dormi 8 ore. Cu cat dormi mai mult sau mai putin decat timpul recomandat, nivelul de oboseala creste.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimaPff):

Am dat un exemplu, nu dorm mereu 12 ore laughing) De obicei dorm 8-9 ore, însă oricât aș dormi, fie ca dorm 8 ore, fie 3ore, sau fie 14 ore, resimt o stare de oboseală continuu și o durere de cap și de ochi, chiar dacă nu stau mereu cu ochii în telefon/pc etc.

| Tripon_Florinel_2000 a răspuns:

Daca te dor ochii, este de la calculator/televizor stai prea mult pe ele