| nikyreed a întrebat:

Cand mi-e cald ma fac rosie ca racu pe obraji. Poate stie cineva niste masti contra rosetei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ziptrack a răspuns:

Aceasta afectiune poarta denumirea de cuperoza si este declansata de infectia cu o bacterie Helicobacter Pylori in sistemul digestiv.

Faceti o analiza de Helicobacter Pylori din materie fecala la un laborator unde se folosesc reactanti buni - Synevo spre exp - iar daca sunteti infectata consumati timp de 4-5 zile sau chiar o saptamana salata de varza rosie sau sfecla neagra intrucat sulful din aceste legume distrug bacteria respectiva.

Va las si un articol:
http://jurnalul.antena3.ro/......35219.html

| Suki08 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, asa sunt si eu de la caldura sau cand ma rusinez ma rosesc, e ceva normal, asta e reactia pielii noastre

| Elinelaaaa a răspuns:

Asta face parte din sistemul tau, te ce ai vrea sa faci sa dispara?
E de la sine si frumos xxD

| Alberto9065 a răspuns:

Cauta pe Google "Masti impotriva rosetei din obraji"
Dar nu prea merita happy
Sa ai rosu in obraj e dragut