| SometimesSomehow a întrebat:

Care da mai bune rezultate intr-un timp mai scurt? Fitness sau Aerobic? Binenteles cu un regim alimentar mai sanatos happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Aerobic sau fitness este acelasi lucru.

| SometimesSomehow explică (pentru Zenithf):

Sala/Fitness? eu asa le vad. m-am referit la Sala sau Aerobic ( mai ritmat)

| Zenithf a răspuns (pentru SometimesSomehow):

Acum imi dau seama ca am gresit. Fitness provine din verbul "to (be) fit", adica "a fi potrivit". Fitnessul curpinde atat culturismul, axat in mare masura pe exercitii anaerobe care dezvolta masa musculara, cat si aerobicul, care nu pune accentul atat pe dezvoltarea musculara cat pe intretinerea corpului intr-o stare "potrivita".
Cred ca optim ar fi sa faci din ambele, sa faci forta 1/3 si aerobic 2/3 din totalul perioadei, prin exercitiile de forta consumi mai multe calorii, dar prin aerobic iti antrenezi toti muschii corpului.

| SometimesSomehow explică (pentru Zenithf):

Cel mai mult imi doresc sa slabesc in centimetrii(in special in jurul taliei) si mai apoi sa lucrez la masa musculara happy

| AlexxoDany a răspuns:

Tu ce rezultate vrei. Ca nu te'ai exprimat destul de clar. Daca vrei sa te faci mai subtirica apuca'te de Aerobic dar doar daca ai un instructor pentru ca doar asa vei aveai rezultate.
Dar nu strica sa faci si Fitness deoarece si acolo arzi calorii si te ajuta oricum. Bafta si spor la treaba!

| SometimesSomehow explică (pentru AlexxoDany):

Ai dreptate. Mai subtirica subtirea, in centimetri! happy mai ales si mai ales in jurul taliei big grin