| giulia283 a întrebat:

Care e diferența dintre psiholog si psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Psihiatrul e medic care a ales specializarea psihiatrie.
Psihologul are facultatea de psihologie si doar te asculta si iti da sfaturi, doar psihiatrul poate sa iti recomande tratament medicamentos.

| ngllllll a răspuns:

Psihologul te vrajeste cu cuvinte daca esti vulnerabil si face ce vrea din tine, ca sa ajungi psihopat si sa ajungi la psihiatru, sa le cumperi medicamente. Sunt multi psihologi fara pic de sensibilitate si compasiune. Trateaza omul ca pe o masina. Eu ii zic inginerie sufleteasca. Psihiatru te drogheaza, si de acolo nu prea mai scapi, de la droguri. Devii dependent de pastile, intri in sevraj. Uite-te la "A flew over the Kookoo's nest", Ciuleandra, Mrs. Dalloway. In general dragostea vindeca, credinta, sensibiltatea poetica, arta, nu pastile si vrajeli.

| BeSmart17 a răspuns:

Psihologul se ocupa in rezolvarea problemelor zilnice cu care ne confruntam...cum ar fi probleme familiale sau probleme la locul de munca in timp ce psihiatrul se ocupa de problemele grave si e mai mult pentru oameni traumatizati sau nebuni! Sper ca mi-ai inteles explicatia.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Psihiatrul este doctorul care se ocupa cu bolnavii mintal, el a terminat facultatea de medicina, iar psihologul doar asculta si evalueaza problemele dupa care daca este nevoie trimite persoana la psihiatru( daca e mai grav) psihologul a facut facultatea de psihologie.

| NakGeorge a răspuns:

Pe scurt, psihiatrul este pentru nebuni cu actesi psihologul este pentru deprimati.

| aXy99 a răspuns (pentru NakGeorge):

Psihiatrul nu este neaparat pentru nebuni.

| George_Bulboaca_1993 a răspuns:

Indiferent care este specialistul "psi" pe care alegeti sa il consultati, este important sa stiti ca cele doua formari, psihiatrie si psihologie, sunt complementare si nu adverse. Un psihiatru competent asculta suferinta pacientului din perspectiva medicala si motivatia psihologica, iar un psiholog competent intelege situatia in care abordarea strict psihologica nu este eficienta si este nevoie de o sustinere medicamentoasa.
(sursa www.medlife.ro)