| dEutSa_8892 a întrebat:

Care e tensiunea normala pentru copii, adulti si cei de varsta a3a?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Copii: 11/8-13/9. De obicei e o tensiune putin mai mare decat a adultului, datorita stilului de viata mai activ.
Adulti:11/8-12/9
Varsta a treia: Datorita modificarilor datorate varstei, si a bolilor asociate, exista o frecventa foarte crescuta a hipertensiunii arteriale. Tensiunea normala e aceiasi ca la adult (11/8-12/9), dar la cei cu hipertensiune arteriala se incearca obtinerea unei tensiuni sub 14/9.
(Notatie: tensiunea am notat-o 11/8, ceea ce se citeste "11 cu 8". 11 fiind tensiunea sistolica, iar 8 tensiunea diastolica)

| micurutza2005 a răspuns:

Pt copii nu stiu cat ar trebui sa fie dar cred ca mai mare pentru ca sunt mai activi, dar pentru adulti datorita bolilor tot mai frecvente la varste tinere din cauza tensiunii s-a ajuns la o limita a tensiunii de 130 cu 80(13cu 8)indiferent de varsta, ceea ce depaseste deja se considera avertisment sau semnal de alarma pentru viitoarea sanatate a persoanei in cauza pentru ca de la nimicuri de astea se face mai tarziu boala mai mare.la persoanele cu hipertensiune este bine sa se mentina tensiunea pana in 140 cu 90(14cu9)cam aste sunt standardele actuale dupa parerea mea.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crucified se referea la tensiunerolling on the floor, stiu ca pentru copil e buna 10-11-12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12cu5 este o tensiune normala la un copil de 12ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, 5 este foarte mic iar 12 un pic cam mare

Alte răspunsuri