| DarkMarx123 a întrebat:

Care este diferenta dintre ciclu si menstruatie si cum stiu daca le am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca spuneai ca esti baiat.Traiesti cumva pe sub pamant sau acum te-ai nascut? Ciclul si menstruatia sunt unul si acelasi lucru.Care nu se manifesta la tine, ca sex masculin.Este specific sexului feminin.Sau faci misto de noi?

greece12
| greece12 a răspuns:

Menstruatia e hemoragia lunara, pe care o are orice organism feminin capabil de reproducere.
Ciclul (menstrual) este perioada cuprinsa intre doua menstruatii.
Ar fi imposibil sa nu observi ca ai parte de o hemoragie la fiecare 28-35 de zile.
Apare firesc, odata cu dezvoltarea fiecarui organism.
Feminin.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru greece12):

Ciclu, reprezinta orice eveniment care se repeta. Ciclu menstrual e ce... ai scris tu acolo

| greece12 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Just.
Voi edita, m-a luat valul.
happy

| pietrean a răspuns:

Asa cum ti-am mai explicat, CICLUL MENSTRUAL(perioada dintre doua menstruatii) este una, MENSTRUATIA este alta(eliminarea mucoasei uterine, prin sangerare)!