| gege12321v a întrebat:

Care este diferența dintre pastile contraceptive și cele anticoncepționale! După voi care ar fi mai bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt aceeasi Marie cu alta palarie, respectiv sunt sinonime.

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor AC (anticonceptionale) reprezinta o metoda de PROTECTIE pe termen lung. Hormonii din continutul celor 21 de pastile AC actioneaza asupra OVARELOR si pe perioada celor 21, activitate lor de a : creste dezvolta si maturiza un OVUL este complet inhibata/oprita si din acest motiv pe perioada cat sunt folosite aceste pastile AC, OVARELE NU se mai produc ovule si din acest motiv formarea sarcinii devine IMPOSIBILA
Pastila contraceptiva cunoscute sub denumirea de ''pastila de a 2-a zi'' reprezinta o metoda de contrceptie de URGENTA, care poate fi folosita in scopul de a EVITA formarea sarcinii in cazul in care sperma a ajuns in vagin in una din zilele PERIOADEI FERTILE. Hormonii existenti in continutul pastilei contraceptive (Escapelle si Postinor2) au rolul de a actiona asupra OVARULUI cu scopul de a INCERCA sa opreasca daca mai este/sau pe cat este posibil eliberarea ovulului care este maturizat si pe punctul de a fi eliberat in UTER (trompa), sau de a IMPIEDICA procesul de fecundare a ovulului daca acesta este deja eliberat din OVAR.
In concluzie este vorba de 2 tipuri de pastile care se folosesc in MOMENTE cat si roluri si scopuri complet DIFERITE.
Ignora cele 2 raspunsuri primite, fiindca sunt eronate si gresite.
Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E același lucru doar sub alte denumiri.