| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode contraceptive mai sunt in afara de anticonceptionale pastile?

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Metoda calendarului, prezervativ, diafragma vaginala, sterilet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clasicul prezervativ.

Răspuns utilizator avertizat
| LioErnest a răspuns:

Prezervativ, pastile, inel vaginal :)

daca ti-am fost de ajutor, intra pe facebook: http://www.facebook.com/mondenpunctro

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Prezervative,injectii cu hormoni, plasturi

| xAndreeaLaura a răspuns:

Prezervativul-poate ca acesta este cel mai cunoscut mijloc de contraceptie, este poate cel mai sigur impotriva sarcinii si care totodata protejeaza si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.
Constraceptia hormonala este cea mai utilizata in cazul cuplurilor stabile, fiind de mai multe tipuri pentru a putea fi adaptata femeilor si vietii sexuale a acestoratongueilulele contraceptive; Inelul contraceptiv;
Injectiile contraceptive; Implanturile contraceptive; Plasturii contraceptivi
Diafragma este o alta metoda contraceptiva ce consta in acoperirea cervixului femeii cu aceasta membrana elastica de forma unui dom (ca o caciulita ce seamana cu un prezervativ nederulat) ce se fixeaza in capatul vaginului
Dispozitivul intrauterin reprezinta o metoda mecanica de contraceptie si pentru aceasta se foloseste steriletul care blocheaza trompele uterine, astfel ovulul nu mai ajunge in uter si nici spermatozoizii nu mai ajung in trompe unde ar putea fecunda ovulul. Sper sa-ti fie de ajutor