| Innaandreeea a întrebat:

Care este diferența dintre raceala la ovare și cea de rinichi? Cum o deosebesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anemonik a răspuns:

Durerea de rinichi este cauzata cel mai adesea de o infectie urinara (pielonefrita) sau de prezenta pietrelor la rinichi (calculi renali). In acest din urma caz, durerea este una de o intensitate severa si este localizata de obicei in partea laterala a abdomenului, iar de aici iradiaza spre organele genitale. Infectia tractului urinar superior (pielonefrita) se intalneste mai des la femei, iar durerile sunt lombare si de regula bilaterale.
Simptomele pe care le poti resimti in acelasi timp cu o durere de rinichi, sunt:
- febra si frisoane
- greata si varsaturi
- urina tulbure sau inchisa la culoare
- nevoia urgenta de a urina
- senzatie de usturime la urinare
- urinare frecventa, in cantitati mici
- urinare cu sange
- oboseala
- lipsa poftei de mancare

Raceala la ovare este termenul popular, nemedical, pentru anexita (sau mai corect salpingoovarita), inflamatia ovarelor si a trompelor uterine si nu are nicio legatura cauzala cu frigul.
Durerea, cel mai des intalnit simptom, este deseori doar unilaterala si este data atat de mediatorii inflamatiei (molecule mici din sange) cat si de efectul mecanic al acestei cresteri in volum (iritarea terminatiilor nervoase, presiunea pe alte organe).
De aceea durerea se accentueaza la efort, la intinderi, la contact sexual. Febra apare la jumatate din cazuri, iar rareori pacientele prezinta si varsaturi, diagnosticul diferential facandu-se des cu o apendicita acuta.
Fundă?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu exista "raceala" nici la ovare si nici la rinichi. termenul de "raceala" este folosit in popr pentru oamenii simpli si nestiutori.
Exista infectie sau boli ale rinichilor sau ovarelor.
Ovarele sunt in pelvisul tau, pe cand rinichi sunt la mijlocul spatelui, chiar deasupra feselor (poponetului).

Durerea provocata de rinichi apare in mijlocul spatelui sau in lateral (daca este vorba numai de 1 singur rinichi), deasupera feselor si se datoreaza unei infectii urinare netratate, care urca la rinichi, sau a unei pietre, tumori sau chist la rinichi.
https://www.libertateapentrufemei.ro/......80x720.jpg

Durerea ovariana este cea care o ai in pelvis, inainte de menstruatie. Poate fii provocata de venirae ciclului menstrual sau de anumite boli, infectii bacteriene sau virale, boli cu transmitere sexuala, chisturi ovariene, tumori samd.
https://www.nastenatural.ro/......cina-1.jpg