| Yusuke16 a întrebat:

Care este formula de calcul a greutatii ideale in functie de : sex, varsta, inaltime,? Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se numeste Indice de Masa Corporala(IMC). Vezi aici.Introdu datele tale:http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

| misu a răspuns:

Nu neaparat. ai calculator de greutate pe google

| Yusuke16 explică (pentru misu):

Imi trebuie formula sa o introduc in xcel...

| sti11ness a răspuns (pentru Yusuke16):

IMC se calculeaza impartind greutatea(kg) la inaltimea la patrat (m) ex. IMC=50kg : (1, 70 x 1, 70)m

18, 49 sau mai putin - Subponderal
intre 18, 50 si 24, 99 - Greutate normala
intre 25, 00 si 29, 99 - Supraponderal
intre 30, 00 si 34, 99 - Obezitate (gradul I)
intre 35, 00 si 39, 99 - Obezitate (gradul II)
40, 00 sau mai mult - Obezitate morbida

| BiuL a răspuns:

Http://calculator-greutate-ideala.host22.com/

Formula lui Lorentz modificata
Calcularea greutatii ideale in functie de inaltime, sex si varsta

Barbati: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /4 )] + ( (varsta-20) /4)

Femei: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /2, 5)] + ( (varsta-20) /6)

Formula lui Creff
Calcularea greutatii ideale in functie de inaltime, varsta si constitutie

Constitutie normala:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9
Constitutie zvelta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9 x 0, 9.
Constitutie robusta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9 x 1, 1

| sti11ness a răspuns:

Pai din inaltime (cm)scazi 110. Exemplu: daca ai 1, 70 greutatea ideala ar fi 60 kg. Nu prea e diferenta la calcul intre baieti si fete. Dar aici e relativ. Doua persoane de aceeasi inaltime si greutate pot arata foarte diferit. Conteaza astfel daca in greutate predomina grasimea sau masa musculara, conteaza forma scheletului. In orice caz, indiferent ca esti fata sau baiat, sportul si alimentatia iti modeleaza corpul dupa bunul plac.

| CaPijb a răspuns:

Trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea