| andreeahello a întrebat:

Care este mai toxic dintre Coca Cola, Schweppes și Nestea?
Ce se întâmplă dacă le consumi nu neapărat zilnic, dar 2-3 zile pe săptămână?
Există vreo diferență între Cola la pet si Cola la sticlă de sticlă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Diferenta intre ele e neglijabila.

| TheRealFantasy a răspuns:

Cola si Schweppes sunt acidulate, Nestea nu. Cola are cofeina, celelalte nu.
Nestea are cea mai mare cantitate de zahar adaugat, apoi cola si schweppes, care nu e asa dulce, mai ales daca iei gin tonic.

Coca-Cola curata tot, eu personal l-am folosit la rugina, nu prea beau asa ceva, oricum are si asta mult zahar si nu e diferenta intre cea la sticla si pet, iar cea dietetica e mai nociva.
Nestea are mult mult zahar deci in timp ar ajuta la formarea unui diabet, dar daca e consumata moderat nu cred ca patesti nimic laughing

| peperonies a răspuns (pentru TheRealFantasy):

De ce e mai nociva cola dietetica?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru peperonies):

Mare parte singura diferenta ar fi ca asta dietetica are indulcitori hipocalorici care sa inlocuiasca zaharul, altfel nu ar fi dietetica.
Practic e la fel de dulce dar are mai putine calorii.
Acum parerile sunt impartite, unii spun ca aspartamul si alti indulcitori din astia produc in timp cancer, astea si E-urile.
Dar sunt si unii care spun ca nu au nimic nociv in ele.