| gabriel10 a întrebat:

Care ma poate ajuta? Nu-mi pot da seama daca am ten uscat sau gras.Am niste puncte negre asta ar insemna ca-i ten gras dar au aparut niste crapaturi mici pe frunte(nu-s riduri). Deci ce ten am? Si ce sa fac sa nu mai imi fie crepata pielea? Ce crema hidratanta sa folosesc? Pretul sa fie unu rezonabil daca se poate.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lia.d a răspuns:

Buna! Tipul tau de ten poate fi mixt, alternand zonele de ten uscat cu zone de ten gras, dar nu trebuie sa-ti faci nici un fel de probleme, multe persoane au acest tip de ten, acum pentru tratament pararea mea este sa mergi sa-ti iei o crema naturala de la plafar, sunt cele mai bune, nu contin atatea parfumuri adaugate si cand o utilizezi sa insisti mai mult in zonele uscate ale fetei. E bine sa te dai cu crema tot timpul, nu doar in perioadele cand observi ca pielea se usuca, astfel hidratezi tot timpul pielea si devine catifelata si sanatoasa. Ce mai este important, sa bei multa apa, minim 2 litri pe zi, ca hidratandu-te si pe interior, ajuti pielea sa-si gaseasca echilibrul mult mai repede! Multa sanatate.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai tenul cel mai dificil, este un ten mixt.
Trebuie să folosești creme pentru ten mixt, în comerț sunt multe, bune și la preț dar și la calitate: gerocossen, farmec, doina, apidermin, gerovital, etc.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai ten mixt, poti folosi o crema hidratanta de la Farmec.

soothe
| soothe a răspuns:

Faptul ca ai puncte negre nu inseamna ca ai ten gras ci doar ca firavele tubulete care ar trebui sa duca sebumul de la glandele sebacee la suprafata pielii se infunda. Daca se si infecteaza apare acneea (cosurile).
Cauta sa folosesti un sapun cat mai "natural". O crema Nivea ca cea de dupa ras este suficienta pentru piele crapata - important este sa masezi pielea (cat de putin - macar 1 minut) nu numai sa aplici crema. In felul asta intensifici circulatia locala si rezolvi problema mai bine.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu stiu ca pentru a afla cum ai tenul.infasoara un deget intr-un servetel si apasa usor pe ten.in diferite locuri. dupa aceea te uiti la servetel si daca are pete galbene (aprox aceasta culoare)ai tenul gras daca nu il ai normal.sau uscat. iar pentru ten sa il hidratezi poti incerca creme naturala de la gerovital.si sunt ieftine sau de la garnier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ten ( piele) este predispusa ridurilor datorita procesului natural de imbatranire al organismului, dar un ten gras va face riduri mai tarziu. Chiar daca ai tenul mixt ( adica pe portiunea : frunte, nas, barbie este gras) deshidratarea poate apare.
Un alt fapt important: consecventa ingrijirii tenului. Uite la gama Beautycycle contra a 140 lei ai parte de un intreg sistem : demachiant, tonic, crema zi si crema de noapte. Doar o crema hidratanta costa 55 lei.

| gabriel10 explică:

Tenul mixt e predispus la riduri?