| Dumitruionutz3 a întrebat:

Care operație de hernie inghinala este mai buna in sensul sa nu recidiveze? Laparoscopică sau clasica(Lichtenstein)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recidiva nu se produce pe locul unei operații precedente, și nu depinde de tehnica operatorie utilizată la operație. Tehnică laparoscopică este mai recomandată pentru că este cea mai puțin invazivă, cu stres operator minimal, cu recuperare mai rapidă.

| Dumitruionutz3 explică (pentru sadrian46):

Adică o hernie nu va mai apărea pe unde a fost operata ci prin alta parte?