| Frigg a întrebat:

Care sunt alimentele bogate in nutrienti? Nu doresc raspunsuri de genul "fructele si legumele" sau reaspunsuri de genu "cele ce au vitamine si minerale". Vreau sa stiu exact care sunt cele mai bogate in nutrienti? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici, http://www.csid.ro/dieta/7-nutrienti-de-care-dieta-ta-are-nevoie-3716587/
Pa, pa.

1 răspuns:
| Veme a răspuns:

Cei mai importanti sunt nutrientii organici. Proteinele, lipidele si glucidele. Alimente foarte bogate in glucide: mierea, zaharul. Alimente foarte bogat in lipide: sunca, jumarile, uleiul, untul. Alimente bogate in proteine: cascavalul, svaiterul, carnea de orice fel, ouale; mult mai bogate in proteine - insectele din pacate nu multi le considera aliment - de exemplu lacustele. Tot nutrienti organici sunt vitaminele. Mai sunt si nutrienti anorganici. Oricum cei mai importanti nutrienti sunt cei pe care i-am exemplificat.