| MaDuuMaDuTZ a întrebat:

Care sunt cele mai sanatoase fructe(si legume)pentru sucuri? Dau fundita mare mare de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SoccerJocker a răspuns:

Cele mai sanatoase fructe am auzit ca sunt bananele si kivi dar in fine iti recomand ceea ce beau si eu:suc de portocale de banane(amestecate)si kivi separat.Cel mai delicios este sucul de pepene, vara este racoros si plin de vitamina B.In fine, fiecare cu gustul lui. Funda(n-am niciuna)? big grin big grin

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate fructele și legumele sunt sănătoase, de aceea este recomandat să facem apel la ele, zilnic.
Combinația o faci tu, cum îți place.
Pa, pa.

| shtephan a răspuns:

Fructe: portocale, grapefruit, mere, struguri, mandarine etc. in ordinea asta;
Legume: morcov ( preferatul meu), http://www.terapii-naturiste.com/retete/sucuri/sucuri_legume.htm. Numai bine.

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Marul, morcovii, banana, si cam aproape toate fructele. si portocala. si mandarina

| SoccerJocker a răspuns:

Legume poti incerca si : rosii,morcovi si mere amestecat, suc de varza, de telina(recomand!) si de cartofi.

| Kat123456 a răspuns:

Fructe

Pepenele: bogat in vitamina C si caroten, contine o cantitate mare de fibra, are putine calorii;
Portocala: contine vitamina C si acid folic, fibra. Pentru a obtine maximul de elemente nutritive in loc de suc, este preferat sa se consume intreg fructul;
Grapefruit (alb sau roz): bogat in vitamina C si caroten, contine o cantitate mare de fibra necesara pentru reducerea colesterolului, de asemenea este bogat in phytochimicale;
Caisele: Sint foarte bogate in beta-carotida, potasiu si fibra; de asemenea, au vitamina C. Caisele uscate nu contin vitamina C, dar, in schimb, au mult fier.

Legume

Spanac: importanta sursa de beta-caroten, vitamina C, acid folic, fier, potasiu si calciu;
Cartofi: bogati in potasiu, vitamina C, beta-caroten si fibra;
Morcovi: continut bogat de beta � caroten si fibra;
Ardei gras rosu: o sursa importanta de vitamina C, beta-caroten, si fibra.

| Kandy17 a răspuns:

Morcovii, portocalele :d majoritatea contin vitamine, depinde si ce preferi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba iti spun. La cata lipsa de cultura generala ai in tine, nu cred ca vei reusi sa pui vreun fruct in robotul de bucatarie.

| IoanaXxxxx a răspuns:

Cele mai sanatoase, in functie de locuri sunt :

1. Portocalele

2.Merele

3.Bananele

4.Kiwi

5.Ananas

6.Struguri

Poti face un suc deosebit cu toate acestea la un loc, nu separat.