| Elena321 a întrebat:

Care alimente/produse sunt sanatoase...inafara de fructe si legume? :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Precis alimentele de la taran sunt mai sanatoase decat cele de la supermarket.

| Arthur a răspuns:

Tot ce e natural e sanatos!
Tot ce e contrafacut, chimic sau prin modificare genetica e daunator.

Laur
| Laur a răspuns:

Daca sunt folosite cu masura, putine alimente sunt daunatoare (exceptie facand cele prelucrate chimic intens).

Carnea, grasimile, cerealele, lactatele, dulciurile etc etc nu sunt daunatoare, fac parte din piramida alimentara, iar daca sunt consumate in proportile corespunzatoare au efect pozitiv asupra organismului.

| costymaximus a răspuns:

Exemplele tale fac parte din categoria celor rele, alimente sanatoase sint legumele, fructele.

| drbear a răspuns:

Pentru a-ti raspunde totusi, trebuie sa-ti zic ca foarte sanatoase sunt doar legumele si fructele. Dar exista alimente si din celelalte categorii care nu iti dauneaza asa de mult.
Carnea trebuie sa fie cu cat mai putina grasime si cat mai putin procesata. Sa luam ca exemplu muschiul de porc. Cel mai sanatos ar fi probabil o friptura la cuptor in vas de Jenna cu usturoi si cel mai nesanatos un preparat de genul "muschi file" care contine coloranti, conservanti, acidifianti, potentiator de gust...etc. (E-uri)
Tot ceea ce mananci trebuie sa aiba o paleta de culoare bogata. Nu glumesc. In farfurie ar trebui sa ai multe culori. Si rosu si maro (fripturi) si galben (cartofi) si verde (salate). Daca farfuria ta e preponderent rosie (carne) vei avea probleme cu aparatul circulator. Daca e galbena (oua, cartofi, ceapa-toate prajite) iti pui in pericol inima si daca e verde (vegetarian) atunci risti o dezechilibrare a organismului si astenie.
Branza spre exemplu e ok atat timp cat e branza. Daca ajunge cascaval e mai nociva. Daca ajunge branza topita e toxica!
Oul daca e crud e perfect. Fiert e ok si prajit e toxic happy Orice mancare este acceptabila atat timp cat nu e foarte grasa si nu e procesata prea mult.
Incearca sa inlocuiesti mancarea procesata cu mancarea cu foarte multe mirodenii. Mergi la standul de condimente din magazin, ia din fiecare un plic si experimenteaza. Vei gati chestii sanatoase si gustoase (cat de cat).

| cocolina a răspuns:

Cartofii prajiti nu sunt buni, pentru ca acestia contin f.multe grasimihappy, fasolea este buna dar depinde modul de preparare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti imagina ca daca mananci numai varza si cartofi in fiecare zi e sanatos.Cantitatea conteaza.

| stefanradu a răspuns:

Salut Dienutza_9442,
Am facut o lista cu alimente sanatoase, pe care o poti printa si lua cu tine la cumparaturi. O gasesti aici:
http://hunkbody.ro/lista-mea-de-cumparaturi-alimente-sanatoase/

| Andrutza10 a răspuns:

Totul ce e eco laughing