| tatiana14 a întrebat:

Care sunt dezavantajele operatiei cu laser pentru eliminarea miopiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea sunt dezavantaje in afara de cost si riscurile inerente ale unei operatii (anestezie, risc de infectii postoperator).

| fabiola a răspuns:

Depinde si de valoarea dioptriei pe care o ai! Oricum medicul oftalmolog iti va da toate indicatiile necesare si trebuie urmate cu sfintenie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulile post operatorii trebuiesc urmate cu mare strictete, altfel riscurile sunt inevitabile.
dar sa respecti regulile nu inseamna un dezavantaj ci o proba de determinare, de seriozitate.
ochii sunt extrem de sensibili, si chiar daca ai toate semnalele ca totul merge bine te sfatuiesc sa tii toate regulile strans, sa le respecti, am un prieten care a fost sfatuit sa poarte ochelari de soare cu o anume lentila de filtrare a luminii dar el a neglijat acest sfat si sa nu crezi ca a scapat "nepedepsit'.
Fii numai "ochi si urechi" si totul va decurge bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu am facut o astfel de operatie acum un an si jumatate. Am avut -12 dioptrii iar acum sunt cu 0. Avantajele sunt nenumarate( nu mai port ochelari, vad la distanta, apreciez bine distantele etc). ca dezavantaje, in cazul meu sunt urmatoarele:
-cd e soare puternic afara sau iarna cd e zapada sau zapada si soare trebuie sa port ochelari de soare cu lentile polarizate ( din pacate nu sunt prea ieftini)
-dependenta pe viata, din cate am inteles, de lacrimi artificiale
In rest, e totul in regula.
INSA trebuie sa faci operatia numai atunci cd ai miopia stabila.
Iti doresc multa bafta si succes la operatie!

| colin a răspuns:

Pentru a lua o asemenea decizie te sfatuiesc sa consulti mai multi medici oftalmologi (de preferat din centre universitare). Operatia nu este,, chiar simpla"si poate da efecte neplacute POST OPERATOR, care nu mai pot fi operate.Eu de 15 ani astept sa ma operez de miopie, dar nu prin procedeele actuale.