| D0zzz a întrebat:

Care sunt riscurile daca iti intinzi parul cu placa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl distrugi prin căldura foarte mare la care este supus.
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Placa de păr nu este bună. Nu îi înțeleg pe oamenii care vor să aibă părul ondulat sau drept. Lasă-ți părul cum ți-a fost dat de la Dumnezeu. Placa arde părul și ți-l rărește drastic. Cunosc o prietenă care îți întindea părul foarte des, zilnic. Avea un păr minunat, drept și acum face tratamente pentru că are un păr foarte rar și îi cade cu tona.

Sper că răspunsul meu te-a lămurit.

| CoquineNoire a răspuns:

Cam o data pe saptamana trebuie sa te faci cu placa, si nu la o temperatura mare.
ca sa-ti ingrijesti parul si sa-l regenerezi, fa o data pe saptamana masca cu ou si ulei de masline.
mai poti folosi dupa fiecare spalare a parului o masca regeneratoare sau un balsam.
bafta!

| OanaG a răspuns:

Il arzi,si eu mi-l intind cu placa,si varfuurile sunt deteriorata, despicate, saptamana asta merg sa-mi iau putin din varfuri ca e jale laughing

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pai risti sa-ti arzi parul mai ales la varfuri si atunci vei vedea ca parul tau nu va mai avea volum si va fi foarte urat.

| MoonLight a răspuns:

Risti ca peste cativa ani sa ramai cu el in mana.

| Valentinasofi a răspuns:

Depinde ce fel de placa daca e din ceramica am inteles ca nu-i nici un risc...

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Daca il folosesti prea mult, iti arde parul, insa posti sa folosesti un spray creat exact pentru aceasta problema. Poti cauta in magazine cosmetice sau supermarketuri. Eu am de la Balea din magazinul DM. Dupa ce te speli, te dai cu acest spray si dupa iit usuci parul sau lasi sa se usuce singur. Dupa aceea poti sa-ti intinzi parul, nu ar mai trebui sa aiba un efect as negativ aspra lui. big grin

| Sliix a răspuns:

Heei. :*
In primul rand iti arzi varfurile daca nu folosesti un produs pentru protectia varfurilor. Iar in al doilea rand iti pierzi naturalul din par. De exemplu daca ai parul cret si il intinzi zilnic nu o sa ti se mai increteasca dupa un timp. happy

| price a răspuns:

Sa stea dreptlaughing, sa-l arzi daca placa nu e buna, de regula se toceste mai repede din cauza asta si se observa in special la varfuri

| annyannya a răspuns:

Iti arzi parul! Dar daca folosesti un spray special pentru intins parul si nu folosesti o temperatura foarte ridicata nu ti se va arde atat de tare parul. happy

| Boticelu a răspuns:

Risti sa iti arzi parul...mia ales la varfuri

| Chobot a răspuns:

Iti arzi parulhappy

| Cosmiinna a răspuns:

Lol laughing))... ce pocăit perversrolling on the floor

| Ideeall a răspuns:

Majoritatea placilor de par ating temperaturi foarte mari de aproximativ 220 de grade dar poti sa iti cumperi o placa de par cu temperatura reglabila si te sfatuiesc sa iti intinzi parul la 180 de grade. Riscurile la care trebuie sa te astepti sunt : nu este indicat sa iti indrepti parul aproape in fiecare zi doar la 3-4 zile dar nu uita sa folosesti la temperatura de 180 de grade. Nu folosi placa pe parul ud sau dupa ce te-ai spalat pe cap. Foloseste o solutie pe par, speciala pentru protectie impotriva caldurii. Si nu uita, in caz ca parul este incurcat, foloseste o perie sau un pieptene pentru a face ca parul sa fie descurcat.

| Nicoletoo a răspuns:

Buna! poti sa iti arzi parul si sa iti deteriorezi varfurile.