| JustMeCata a întrebat:

Care sunt semnele ca ai diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Diabetul este o boala endocrina,caracterizata prin complicatii ce apar in timp, afecteaza ochii, rinichii si vasele de singe.Simptomele majore sint:setea exagerata, urinare in exces, apetit crescut.Simptomele pot aparea brusc la pacienti mai tineri de 40 de ani si nu neaparat la obezi.Pot fi insotite si de scaderea in greutate, sau aparitia cetoacidozei, in timpul unei boli.La indivizii supraponderali simptomele apar gradat in a 2 a jumatate a vietii, sau la o persoana asimptomatica in urma analizelor de laborator avind glicemia crescuta.Ai fost diagnosticat cu diabet? sau iti este frica de diabet?

| bobby_7474 a răspuns:

A! este f OK,sa stii,am crezut ca prezinti simptomatica si nu te-ai decis sa mergi la un medic, sau ca deja este instalat si vrei sa stii mai multe despre diabet. Diabetul, fiind pentru mine un subiect f des discutat si studiat.pa

| emy a răspuns:

Sete accentuata, senzatie de foame apare foarte des, eliminare de urina in cantitate mare(si des, cred), crampe nocturne in muschii gambelor, ameteli. Cam astea. Cel putin, asa stiu eu.Numai bine!happy

| JustMeCata explică:

Bobby nu am fost diagnosticat dar vreau sa stiu.

| dulche a răspuns:

Eu am diabet.thinking, si simptomele erau, dormeam foarte mult beam multa apa, urinam des..Etc..funda:*batting eyelashes