| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele anemiei? Cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele cele mai frecvente sunt: ameteli, stare de slabiciune, de oboseala, necesar crescut de somn, paloarea pielii, lipsa poftei de mancare, uneori probleme de inghitire.
Tratamentul anemiei depinde intotdeauna de cauza ei, adica se cauta cauza si apoi se trateaza, asa corectandu-se si anemia. Cauzele anemiilor sunt numeroase, cele mai frecvente fiind: aportul insuficient de fier, consumul crescut de fier, deficitul de factor intrinsec sau de acid folic, sangerarile mici si repetate, tumorile maligne si leucemiile, bolile genetice (mostenite) de tip talasemie, precum si bolile autoimune sau cu componenta autoimuna (de tip lupus, poliartrita reumatoida, hepatita C).

Abh
| Abh a răspuns:

Dureri de cap, ameteli, oboseala marcata chiar daca ai dormit, lipsa de concentrare, lipsa de pofta de mancare.Se trateaza doar de catre medic, in urma analizelor( hemograma, sideremie).

| costymaximus a răspuns:

Anemia e o deficienta a fierului din organism, banuiesc ca se trateaza cu administrarea de minerale, vitamine. Cel care decide ce si cum trebuie sa fie numai doctorul, eu doar mi-am spus parerea.

| verona333 a răspuns:

Eu am anemie de cind ma stiu si am urmat o gramada de recete de la medici dar anemia se trata numai pe perioada tratamentului asa ca si in ziua de azi am anemie. prezenta anemiei depinde si de imunitate, care o poti creste si atenua anemia prin alimentatie corecta. Maninca legume si fructe de culoare rosie si portocalie si multa vit. C si alimente bogate in calciu si inca mai tin minte de mica ca mama imi cocea la gratar ficat de vita si mai putin de pui caci maresc numarul eritrocitelor in singe. Sanatate.

| nimeni_5555 a răspuns:

Simtomele anemiei ar fi:sa fi palid la fata si cateodata sa simti ca lesini(sa te imbeti de cap). Tratamentu doar doctoru ti-l poate da pentru ca cauzele ar putea fi multiple.