| Tourniquet a întrebat:

Care sunt simptomele anemiei? :]
Multsam :]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a ştii dacă ai o formă de anemie (feriprivă, talasemie, etc.) trebuie să faci o analiză de sânge care poartă numele de sideremie (concentraţia procentuală de fier din plasmă) dar şi feritină (cantitatea totală de fier prezentă în organism).
În funcţie de rezultat se poate administra şi un tratament prin administrare de fier.
Simptomatologia nu este una complexă, persoana care este anemică este o persoană slăbuţă şi palidă, tot timpul obosită, având dificultăţi de respiraţie şi în situaţii grave prezenţa palpitaţiilor, vertij (ameţeală), transpiraţii, accelerarea respiraţiei, sete. Un indiciu care nu trebuie ocolit este culoarea scaunului care în anemie este negru şi urât mirositor (se datorează unei hemoragii de la nivelul stomacului care duce la pierderea de fier) şi trebuie tratată de urgenţă.
Anemia este întâlnită cel mai frecvent în rândul femeilor care pierd sânge lunar prin menstră, este mai rar la bărbaţi.
Pa, pa.

| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
Simptomele anemiei sunt dificultăţi respiratorii, dureri toracice, dureri abdominale, pierdere în greutate, stare de slăbiciune,
leşin în special în poziţia în picioare. Fă nişte analize, dacă ai hemoglobina scăzută şi lipsă de fier, plus simptomele de mai sus înseamnă că ai. Du-te la medic, nu te ascunde, dacă nu este tratată, anemia se poate agrava şi poate duce la complicaţii care pun în pericol viaţa. Când numărul de celule roşii scade, inima trebuie să lucreze mai mult, să trimită mai mult oxigen in corp.
Numai bine,
♥. Andreea. ♥

| Alex_2741 a răspuns:

Ametealea happy Durerea de cap happy

| AdiSR a răspuns:

Ai stări de leşin.

| anonimmmmm a răspuns:

In urma unei interventii cirurgicale am inceput si eu sa sufar de anemie, si ma simt moale, parca nu am putere, ametesc si mereu simt nevoia sa ma asez undevasadsi esti si mai palida la fatasad

| psyho a răspuns:

Piele palida (mai ales sub unghii)
buze palide
oboseala
maini si picioare reci
ameteli
respiratie ingreunata
rezultatele la scoala sunt mai putin bune
tiuit in urechi

| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Ametesti, te doare capu, nu ai pofta de mancare.ca atat stiu eu.Am fost anemica si am patit.sad

| LOVEsick a răspuns:

Pai. slabiciune, stari de ameteala. uneori chiar si lesin, scadere in greutate, oboseala. uneori dureri abdominale. In principal primele enumerate. Te-as sfatui daca le ai sa te duci la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lesini