| Tron a întrebat:

Cat poate rezista un om fara sa doarma si cine cat a rezistat? Eu am 3 zile in care am dormit doar 4 ore si dorm pe mine dar tot o sa mai stau treaz.Astept pareri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Pe la 115 ore creierul cedeaza. depinde de multi factori, de oboseala fizica, psihica, persoana (kg, inaltime, varsta, stare de sanatate). Eu dupa 90 de ore am ajuns cu parintii la psiholog. jucam lineage 2 ca turbatul, numai cola, energizante, mancare in fata la PC si wc... si de atunci nu am mai jucat nimic la pc, am ajuns prea aproape de o extenuare totala. oricum limita aia de 115 e foarte flexibila

| thealchemist a răspuns:

In cazul meu recordul a fost 10 ore de somn in 7 zile.

| Elenna_4537 a răspuns:

Buna.
Eu cred ca faci o greseala si o prostie in acelasi timp. Sunt oameni care au insomnii, dar se pot trata. Tu stai treaz intentionat, in timp ce altii au insomniile acelea sau au o munca stresanta, sau pur si simplu sufera de depresii ar da orice pentru o noapte normala de somn.
Nu stiu cat poate rezista un om fara sa doarma. dar oricum rezista pana se imbolnaveste si dupa aia chiar nu mai poate dormi desi si-ar dori. Nu vreau sa fiu rea sau ceva, dar o spun pentru binele tau. Ce incerci sa demonstrezi prin asta? Stiu eu. incerci sa demonstrezi cat de usor te poti imbolnavi.
Te rog intelege si dormi pentru ca nu-ti faci niciun bine.
E doar o parere. cum ai zis si tu esti deschis la pareri si asta a fost parerea mea.
Sper ca te-am ajutat.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Si eu prin excursii, deun weekend obisnuiesc sa nu dorm 2 nopti. Eu daca stau prea mult fara sa dorm imi da sangele pe nas. Iti creste si tensiunea cand nu dormi si iti afectezi si ochii, pentru ca ei au nevoie de somn in primul rand ca sa se curete, si tu daca ii tii prea mult timp deschisi ii afectezi!

| issra a răspuns:

Eu la Revolutie, fiind in alerta probabil, intr-un loc important, am stat cam 5zile, apoi 6 ore, a 7 a zi am dormit o ora, apoi cred ca 5 ore pana pe 1 ianuarie1990. Am avut afectata memoria imediata.