| anonim_4396 a întrebat:

Cate zile ar trebuie sa dureze perioada de abstinenta la barbati, inainte de a concepe un copil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei se recomanda acte sexuala la 3 zile in afara perioadei fertile si la doua zile in perioada fertila (zilele 12-16 ale ciclului menstrual).

| micurutza2005 a răspuns:

La barbati o serie de spermatozoizi de cea mai buna calitate se refac in 72de ore deci in 3 zile se refac spermatozoizii complet ai unui barbat si sunt capabili sa procreeze dar nu e o regula se poate intampla sa ramai gravida si mai repede important e ca tu sa fi la ovulatie ca altfel incerci degeaba sa ai copii, barbatul trebuie sa manance bine si sanatos sa se odihneasca, sa fie in forma optima si tu la fel si atunci se poate trece la conceperea copilului, multi concep copii in stare de ebrietate sau super obositi si stresati etc si atunci te miri de ce nu e copilul frumos dezvoltat si echilibrat. succes.