| alinutza_9023 a întrebat:

Cate zile trebuie sa stai sa te vindeci de o entorsa la genunchi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Trebuie sa-ti pui comprese cu o solutie(intrebi la farmacie) si sa imobilizezi cat mai strans cu un bandaj glezna si sa incerci sa topai cat mai putin si sa dormi cu piciorul mai sus putin.Sa nu cumva sa masezi locul se va umfla mai tare. Dureaza cateva zile pana se desumfla partea mai distractiva e ca ramai cu o sensibilitate si te va durea la "schimb de anotimpuri" si trebuie sa calci cu atentie sa nu se mai repete(eu am 4 entorse la acelasi picior)

| alexbrada a răspuns:

In general stai maxim 2 saptamani(in cel mai rau caz)
Daca nu faci exercitii si plimbari(nu foarte lungi) regulat, durerea va persista si te poate tine chiar 3 luni sau mai bine de atat
Trebuie sa ai grija sa iti misti cat de cat piciorul respectiv in prima faza, dupa care ia-o incetisor cu plimbari prin camera si pe afara, etc.
Ai grija numai sa nu te apuci de alergat in primele 3 saptamani; poti face din nou o entorsa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simina.de 4 ori? si eu am avut de 2 la acelasi picior. a 2 a oara mai grav. tu ce ai facut in acest caz?