| Cristian_Micu_1990 a întrebat:

Cati dinti avem in gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

| Hikari a răspuns:

Buna.
Avem 32 de dintisori.

| vali1985 a răspuns:

32.

| Empathizer a răspuns:

Depinde de varsta. Un copil care are dentitia completa, intre 2 ani si jumatate si 6 ani are 20 de dinti.

La 7 ani (in medie, uneori mai devreme) apar si primii molari permanenti. Deci intre 7 si 11 ani, dentitia unui copil sanatos are 24 de dinti.

La 12 ani erupe si al doilea molar permanent. Deci intre 12 si 18 ani, un copil normal are 28 de dinti. Intre timp molarii de lapte sunt inlocuiti de premolari, fara a se modifica numarul total de dinti.

De la 18 ani pot sa erupa maselele de minte, dar asta nu se intampla la toata lumea. Deci un adult normal, cu dentitia completa, poate avea 32 de dinti, dar exista si adulti normali, care raman cu doar 28 de dinti.

| Empathizer a răspuns:

... la varsta ta, ai intre 24-28 de dinti in gurita proprie. Depinde cati molari de 12 ani au apucat sa-ti iasa pana acum.

| georgiana967 a răspuns:

32 dinti inclusiv maseaua de minte
avem:8 incisivi, 4 canini, 8 premolari şi 12 molari.

| leeya a răspuns:

Eu am 13 ani si 20 de dinti

| AndreeaDeeeea a răspuns:

| RegepOnur a răspuns:

| PapushaTa a răspuns:

Salut...Intrebarea ta este interesanta.happy
In mod normal 32, dar sunt persoane care au maxim 36( 4 masele de minte).
Sper ca ti-am fost de folos. Paahappy
Funda?puppy dog eyes big grin