| Mario1994 a întrebat:

Ce alimente ingrasa mai mult? Si care sunt alimente nu ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Organismul uman are nevoie de majoritatea alimentelor, nu doar de cele care ingrasa sau nu.Fa sport zilnic pentru a preveni ingrasarea.

| Cortex a răspuns (pentru Cortex):

Vreau sa mai adaug ca proteina animala consumata in cantitati mici ajuta la slabit. Daca e consumata prea mult, poate ingrasa bineinteles.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pîinea paste fainoase zahăr pepsi cola.

| RAY a răspuns:

Nici un aliment nu ingrasa, ingrasarea este doar cand nr caloriilor depaseste necesarul caloric, dar sa vedem ce macro au mai multi calorii
grasimi = 9 calorii
proteine =4 calorii
carbo =4 calorii
proteinele tin de foame, cresc rata mebaolica, mentin masa musculara, si se ard in timpul metabolizari
tu daca ai rata metabolica 1000 de calorii indiferent de ceea ce manci nu te vei ingrasa daca manci doar 1000 de calorii, am vazut diete tinute cu prajituri, dulciuri, cartofi, chipsurii, pufuleti tot felul de minuni dar baza sunt caloriile

| HazelEyes77 a răspuns:

Painea, dulciurile, cartofii prajiti si produsele de tip fast-food in general ingrasa cel mai mult pe cand fructele si legumele, carnea de pasare, peste gatita fara mult ulei sau grasime de preferinta la gratar sau cuptor nu ingrasa. De asemenea salatele si supele, portiile mici de cereale integrale, seminte crude si nuci, ouale fierte, branza si iaurturile slabe sunt benefice siluetei si organismului.

| Adiadictie a răspuns:

Bananele ingrasa si portocalele nu

| Kyttynna a răspuns:

Ingrasa cel mai mult: dulclirile, produsele de panificatie si tot ce inseamna preparate cu prajeala.
Alimente care nu ingrasa: iaurt natur, supe de legume, salate de fructe si legume.

| Butin a răspuns:

Toate alimentele ingrasa la fel. La calorii trebuie sa ai grija sa nu depasesti 1500 pe zi. aprox la femei. A dovedito un nutritionist din america, care a mancat o luna de zile doar junk food si dulciuri. A avut grija doar la calorii sa nu depaseasca. Nu s-a ingrasat in schimb iti afecteaza sanatatea in alte moduri.

| Constantinescu_Robert_1998 a răspuns:

Te-ai putea documenta despre nutritia fiecarui aliment!