| AnnaTraficantaDeAcadele a întrebat:

Ce alimente laxative stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.tratamente-naturiste.org/mancaruri-cu-efect-laxativ/
Te pup!

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Prune si pere (suc sau compot), smochine, lapte rece, cafea, ceai verde.

| BiuL a răspuns:

Prune uscate, cafea

| ketanal a răspuns:

Incearca cu un kiwi mancat dimineata pe stomacul gol, chiar functioneaza.

| mafaldaaa a răspuns:

Cireșe + apă big grin

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Cea mai eficienta forma de a creste cantitatea de fibre din alimentatia dumneavoastra este consumul cat mai multor fructe si legume. Pentru aceasta medicii specialisti sustin ca este recomandat sa mancati cel putin 5 portii de fructe si legume in fiecare zi. In cazul in care numarul acesta de portii nu este suficient, este bine ca pacientul sa recurga la administrarea de suplimente nutritive cu fibre.

Fibrele sunt acele parti ale fructelor ce raman nedigerate la nivelul tractului gastrointestinal. Majoritatea tipurilor de fibre regasite in tractul gastrointestinal absorb apa, dand in acest fel consistenta si facand materiile fecale moi. Acest lucru favorizeaza trecerea materiilor fecale de-a lungul intestinului gros si al colonului.

Exista mai multe tipuri de fibre, acestea variind in functie de particularitatile sursei de provenienta. Una dintre clasificarile acestor substante in functie de sursa din care provin, este urmatoarea:

fructe si legume;
grau si tarate de ovaz;
seminte de psyllium;
metil celuloza;
policarbofil.
Aici gasesti mai multe detalii: http://www.i-medic.ro/......onstipatie