| anonimulus a întrebat:

Ce ar trebui sa fac in legatura cu coloana vertebrala. nu am deloc muschi pe spate si ma gandeam daca ar exista si alte metode in afara de gimnastica medicala. pls help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice exercitii ce implica partea de sus a corpului iti vor intarii muschii spatelui (cei de langa coloana). Exercitii cu gantere, exercitii pentru brate, de mobilitate etc. Gimnasrica ce o faceai la scoala e buna.
Gasesti mai multe pe net. Sau mai rapid, cauta la google images si imaginile te vor ajuta mai mult.
Nu e nevoie sa mergi la gimnastica medicala, decat daca ai o problema cu spatele. Atunci e bine sa consulti kinetoterapeutul inainte ca sa iti spuna ce exercitii sa faci si pe care sa le eviti.
Iti doresc noroc si sa ai o zi frumoasa happy

| DraudeS a răspuns:

Ce anume probleme ai la nivelul coloanei vertebrale?

Sanatate!

| pLeX a răspuns:

Muschii nu tin de coloana vertebrala... vorbeste cel mai bine cu doctorul unde faci gimnastica medicala. el e cel mai indicat sa te sfatuiasca.

| DraudeS a răspuns (pentru pLeX):

Muschii iti tin coloana vertebrala. Muschii lombari.

Sanatate!

| anonimulus explică:

Multumesc mult pentru raspuns. am fost si la kinoterapeut si asta mi-a recomandat dar am si dureri insuportabile mai jos la spate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulus):

Adica in zona lombara. Fa-ti o alimentatie bogata in proteine si incepe sa faci exercitii, treptat. Fa si inot, lucreaza ft bine spatele

| anonimulus explică:

Am fost si am facut niste analize si dupa am fost si m-a vazut un doctor si mi-a zis ca eu nu am deloc muschi in corp si ca de aceea sunt si slabuta..eu nu stiu acum ce ar trebui sa fac