| Mario1994 a întrebat:

Ce ar trebui sa faca copilul ca sa vorbeasca corect, un copil cu hipoacuzie usoara? E vorba de copilul vecinei mele. Ce sfaturi imi dati pentru acest copil? Are probleme cu comunicarea, nu il ajuta logopedia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Sa incerce sa caute un centru care se ocupa cu aceste cazuri.

| cevdet a răspuns:

In afara de logopezi, centre, etc si familia are un rol important. Ei in primul rind ar trebui sa vorbeasca cu el clar si corect. Fara elidari, prescurtari. Da, putin mai tare ca sa auda. Dar totul clar. Acum, depinde si cata educatie are familia, ce inteleg ei prin "corect".