| daminushh a întrebat:

Ce as putea face contra stresului? Desi am aproape 19 ani sunt foarte stresata, nici noaptea nu mai pot dormi, incerc sa fiu mai calma sa ma relaxez putin dar in zadar. Nu vreau sa recurg iar la pastile. Ajutor, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Incearca urmatorul lucru: iesi undeva in natura, dar nu iesi cu ceea ce ai in cap, lasa-le pe toate acasa. Opreste-te intr-un loc linistit. Incearca sa faci liniste in sufletul si mintea ta. Incearca sa indepartezi orice gind, orice distragere a atentiei de la lucrurile de afara si cauta sa vezi ceva frumos, orice, cit de marunt. fa asta timp de un sfert de ora la inceput, jumatate de ora mai apoi. Nu vei reusi din prima. Nici din a doua. Mereu te vei intoarce la lucrurile care te streseaza. Dar, dupa citeva iesiri zilnice, vei observa un lucru: vei deveni un pic mai calma, vei avea contact mai mult cu lumea reala din jur. Iar dupa ceva timp vei vedea ca chiar daca stresul mai e in viata ta, totusi ai un oarecare control asupra lui si ca vei fi mai calma.

| Eduard a răspuns:

Din ce motive esti stresata? Incearca sa elimini motivele care te streseaza. Examene, BAC, iubit, familie, incearca sa gasesti alternative sa ocolesti aceste probleme, socializeaza mai mult, o sa gasesti persoane cu care te vei simti bine, ocupati timpul cu ceva, carti, jocuri, studii, distractii, sport... nu sta pe loc, cea mai mare problema e lipsa actiunii.
Nu te speria cand vine vorba de pastila, doar nu ai vreo problema. Stresul e un efect natural, dar negativ al corpului, dupa ce e supus factorilor de stres (interiori/exteriori). Carenta de vitamine din cauza alimentatia proasta, lipsa somnului, a sportului si monotonia, doar accentueaza. De ex. daca ai o carenta de zinc esti predispus sa fi stresat etc.

Nu-ti fa griji, cauta sa faci ceva, schimbati mentalitatea, solutii sunt. Fa ceva happy (si fa-o cu atitudine pozitiva)

| campanario a răspuns:

Asta ma intreb si eu de 4 ani incoace.Mereu sunt in continua tensiune. Remediul ar fi autocontrolul, insa noi daca avem nervii " turati" e degeaba. Eu am incercat sa tratez situatiile cu calm, dar tot odata si odata am explodat. Un factor care provoaca acest lucru ar fi societatea, traiul, viata monotona ( in cazul meu acelasi traseu- munca-acasa) Cat despre varsta ta, sa stii ca e normal, eu cam de la varsta ta am inceput cu stresul, o sa vedem noi mai incolo cand o sa avem probleme de inima, psihologice s.a.m.d. Un sfat, incearca sa fii calma, si ca sa nu te stresezi degeaba, cand cineva iti zice ceva, memoreaza bine si fii sigura ca ce ti'a zis e asa, si asta e un motiv de stres ca nu stii ce ti'a zis si nu stii ce trebuie sa faci, sau stii ce ti'a zis dar esti nesigura, mai bine intreaba. Pupici :*

| Chris a răspuns:

Si eu sunt foarte stresat si agitat in ultimul timp, iar medicul mi-a propus Persen; e o pastila (sunt si drajeuri) pe baza de plante, si e foarte bun. In rest, nu cred ca ai ce face, din moment ce ai incercat sa te relaxezi si nu ai reusit. Multa sanatate!

| CrimeLullaby a răspuns:

Exprimati problemele legate de tot ce te streseaza intr-un jurnal.Inchipuieti ca acel jurnal treaieste si te intelege, ca daca o iei logic in ordinea faptelor pana la urma vei gasi o solutie...si cand te irita stresul, bea cate o cana de lapte cald, calmeaza-te si goleste-ti mintea!

| yasser25 a răspuns:

Ooo nu, fara pastile, stiu prin ce treci, add: ag1804_diicot, trebuie sa vbm!

| yasser25 a răspuns:

Si, andreea, cel mai important este sa dormi. noptile!