| SilentRain a întrebat:

Sunt stresata și nu pot sa dorm, urasc sentimentul de neputință.
Cum aș putea sa ma relaxez puțin? Ceaiurile nu ma ajuta.
Oare calmantele antistres ajuta la ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ajută să zăpăcească și mai tare creierul.
Ioane, Ioane,
Toată lumea doarme,
Numai eu nu pot să dorm.
Și Gimme a man after midnight. (Abba).
https://www.youtube.com/watch?v=hNDx4Ttuz-o
Somnul este ca un porumbel. Dacă întinzi mâna după el zboară și fuge. Dacă pui semințe în palmă, vine și le ciugulește.
Nu trebuie să te forțezi să dormi, nu merge așa.
Să te plimbi prin cameră cu pas lent.
Să cauți gândurile frumoase de când erai copil în brațele mamei.
Ce te stresează?
Războiul din Siria?
Criza economică din Venezuela?
Bogăția lui Bill Gates?
Faptul că 2+2=4 iar tu ai vrea să facă 5?
Că nu ai doi iubiți la dispoziție, să facă cu schimbul?
Și pe mine (unele din ele, știi tu care).
Ei și?
Numai mâine nu-i poimâine.

| SilentRain explică (pentru sadrian46):

Nu îs genul de om care sa se plângă din nimicuri, dacă ți-aș da adidași mei nici tu nu ai mai dormi

| Donsavas a răspuns:

Da,consulta un psihiatru! Iti va da acesta medicamente calmante caci el stie mai bine cum sa te trateze.

| SilentRain explică (pentru Donsavas):

Ai perfecta dreptate, nu ar trebuie sa iau pastile fără o vizita la medic

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce ai pățit, Ploicică? sad
Eu când sunt stresată alerg.

| SilentRain explică (pentru supadeceapa):

Probleme Supica, probleme
După o zi de munca... Nu mai de alergat am chef

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Atunci exerciții de respirație, meditație, yoga, deși mă îndoiesc că ai răbdare în situații din astea.

| SilentRain explică (pentru supadeceapa):

Cred ca o sa încerc Yoga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu când am Stres am observat ca e cauzaat din mintea ta. Când sunt doar in mintea meaz
Nu existã leacuri din afara, doar daca iti limpezesti mintea, scaneaza-ti tot corpul in special muschii fetei, mâinile, pucioarele etc si vezi unde existã "tensiune" si respira pâna se relaxeaza.
Nu doar ca e plictisitor Dar reusesti sa dormi asa laughing

| QElenaBoghiu a răspuns:

O persoana stresata este un om fericit care se ignora...

Curăță-ți mintea de probleme. Înainte de a merge la culcare, scrie pe o hârtie toate problemele care te macină și apoi aruncă hârtia la gunoi. Poate părea hilar, dar e o bună metodă pentru ca subconștientul tău să se elibereze de probleme și să se calmeze.

| SilentRain explică (pentru QElenaBoghiu):

Am probleme serioase, nu ma ajuta o bucata de hârtie aruncata la cos
Ma simt depășită și vinovată
Încerc sa nu ma gândesc la ce o sa urmeze dar e inevitabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Pai ce ai patit