| d3utzsa a întrebat:

Ce as putea sa fac sa imi creasca si mie unghiile mai repede si sa le am mai tari?

mi se exfoliaza, le am moi iar cand imi cresc un pic mai mari mi se rupsad

voi ce folositi ca sa nu se mi rupa si sa le aveti mai tari?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine, daca le-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (Ca), Zn (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar si foarte eficient - umpli un vas cu apa calduta, dezolvi cateva linguri de sare in ea, si iti tii mainile in apa sarata 20 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mult mai repede. Exista si niste lacuri pentru intarirea unghiilor de la diverse firme (da o cautare pe google!). Iar zeama de lamaie albeste unghiile ingalbenite (poate vei avea nevoie).
Succes! Numai bine!

| Șosețică a răspuns:

Pai sa nu se mai rupa te dai mereu cu lac.si ca sa iti creasca mai repede sti ce faci? le ti in apa... daca ai observat de fiecare data dupa ce iesi din cada de baie(cand e plina de apa) ai unghiile mai mari
nu vreau sa par naspa dar Funda :X?
Sunshine tongue

| BiiyRallu a răspuns:

Asa sunt si ale mele fiindca mi-am pus unghiile cu gel si nah ...folosesc intaritor de unghii. e cel mai bun big grin

| frumusik96 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ai in permanenta lac pe ughii ca sa nu se rupa si o data la o saptamana sa iti tai pielita asa mie mi-au crescut intr-o saptamana 1 cm.
Tine-le in zeama de lamaie de doua ori pe saptamana.Chestia asta trebuie sa o faci timp de 3 sapmtamani!